View Single Post
  #10  
Vechi 10.11.2012, 14:00:27
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Eu sunt ateu-agnostic, prietena mea este crestin ortodox practicant. Nu trag de ea pentru a deveni atee... de fapt religia ortodoxa este chiar interesanta (in sensul asta am facut o referire despre pateric si anumiti sfinti aici pe forum la discutia despre secte). Eu o respect si ea ma respecta. Nu ar fi bine sa renunte la religie deoarece ateismul nu poate sa-i ofere ceea ce ii ofera religia .

Fenomenul religios neoprotestant este unul interesant si destul de "viguros" in sensul ca a reusit sa patrunda in zone necrestine ale globului mult mai bine decat crestinismul traditional. Corea de Sud ar fi un exemplu de tara pagana care a deveni aproape crestina sub influenta baptistilor, penticostalilor si a altor culte neoprotestante. (Mare pacat! Si-au pierdut originalitatea, in aceasta privinta; sunt un popor fascinant, cu o mare tenecitate; budismul coreean e foarte special...adoptand invataturile sectelor nepe, au ajuns mai usor si mai rapid sub cizma spalacitilor).
De asemenea, neoprotestantii (in special baptistii) au dat un impuls puternic economiei americane (deoarece au anumite reguli pentru acceptarea in cult, unele fiind de natura moral-etica cum ar fi abstinenta la alcool, bancile aveau incredere sa ofere imprumuturi doar pe baza apartenentei la o secta).

Problema cu neoprotestantii este abandoneaza aproape 2000 de ani de mostenire crestina, se cred cei mai buni, si unii ajung sa-i numeasca pe ceilalti crestini apostaziati,filisteni, pagani etc (cum este mai ales cazul martorilor lui yehova si al adventistilor). Partea interesanta este ca de multe ori cand un neoprotestant se apuca sa vada originele credintei lui (aplicand deconstructivismul lui Derida) ajunge uneori sa faca unele lucruri: sa fondeze o noua secta, sa devina ateu sau sa devina agnostic. (Multi atei militanti implicati in dezbaterile de pe net au fost crescute in familii numite in mod obisnuit "pocaite" sau au fost botezate in vreun asftfel de cult). De asemenea neoprotestantii au o viziune asupra lumii inspaimantator de ingusta (ai au fost varful de lance in campania stupida anti vaccin HPV si condamna in felul asta mii de femei la cancer de col uterin).

Si ortodoxii au o problema... nu sunt capabili sa-si invete enoriasii semnificatia credintei lor (in ciuda faptului ca au religia in scoli). Catehizarea trebuie facuta la scoli duminicale la biserica. In mod ironic am auzit mai multi neoprotestanti vorbind despre Staniloaie decat ortodoxi... ceea ce arata ca ortodoxia are o problema pe partea de educatie! De asemenea am auzit preoti ortodoxi acuzand martorii lui yehova ca fac prozelitism cand, de fapt, acei preoti (sau oameni laici ortodoxi educati din punct de vedere religios) ar trebui sa mearga din casa in casa si sa ofere ore de educatie religioasa. (Ei, pai ei cred ca "oamenii vin la biserica, nu Biserica vine la oameni...no comment :D ).

In situatia ta poti sa renunti la relatie deoarece e clar ca familia acelui prieten al tau te trage spre religia lor fara sa-ti respecte credinta. Ar mai fi si solutia inumana sa calci in picioare tot ce tine de sufletul tau si sa treci printr-o "reprogramare religiosa" la care neoprotestantii se pricep de minune!

Poti de asemenea (ceea ce te si sfatuiesc) sa ceri prietenului tau sa aleaga: ori sa te respecte chiar daca ai o alta religie si familia lui sa nu se amestece in viata ta religioasa (ceea ce e putin probabil), ori sa va mutati in alt oras departe de ai vostri, ori sa rupeti relatia (ori o alta solutie ca alternativa la pasivitate).

Va mai ramane o singura problema. In ce religie va cresteti copii? (Eu personal mi-am rezolvat aceasta problema: eu nu am religie, prietena mea are religie, cu religia nu prea poti negocia => copii vor fi crescuti in religia prietenei mele). Situatia ta e mai complicata... amandoi aveti religii diferite!

Nu stiu daca exista sau nu Dumnezeu, insa daca exista, viziunile diferitelor religii asupra lui nu prea ofera loc de intelegere! (baptistii si penticostalii se pot intelege intre ei; cu catolicii si ortodoxii hai ca se mai pot face compromisuri pe ici pe colo... dar intre baptisti si ortodoxi e mai greu fara respect reciproc... )
Va felicit pentru echiditanta si luciditatea demonstrate. Inca o data, un ateu profund si non-militant e capabil sa ofere o analiza pertinenta, la care subscriu. Pe acest forum mai sunt niste oameni cu convingeri ateiste, si cu acest gen de luciditate si echilibru obiectiv; ma refer indeosebi la Dumitru73, FlaviusM si Konijiro.
On-topic: cred ca ar trebui ca doamna care a deschis aceasta delicata chestiune sa se incredinteze din tot sufletul lui Dumnezeu, si sa ia o decizie doar dupa multa rugaciune, simai ales dupa multa discutie din adancul inimii cu persoana iubita. O relatie de iubire profunda si curata este ceva ce valoreaza, azi, mult mai mult decat "greutatea sa in diamante".
Reply With Quote