View Single Post
  #2  
Vechi 06.11.2016, 09:58:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de octavvvyo Vezi mesajul
Am facut citeva fapte foarte grave in adolescenta, acum am 25 ani deja ma indrept spre 26 insa remuscarile continua sa ma chinuiasca. Ce pot face ca sa scap de ele ? Regret total ceea ce am facut

Astept niste sfaturi
Remuscarea musca chinuitor pentru ca inca nu este obtinuta iertarea de la Dumnezeu, de la cei carora le-ai gresit.

Iertarea este linistire, usurare. Prin iertare, parerea de rau nu va mai fi apasatoare ci va avea usurimea intelegerii propriilor neputinte/slabiciuni/necunoasteri, asumarii acestora.

Dumnezeu este iertare si vindecare. Parerea de rau si credinta iL aduc in inima noastra.

Pocainta este o cale de mijloc a parerii de rau. O parere de rau superficiala/artificiala nu va sterge pacatul (vom resimti toate consecintele pacatului respectiv sub o forma sau alta) iar o parere de rau exagerata, fara credinta in puterea iertatoare a Lui Dumnezeu, va face starea noastra si mai rea.

De fapt, obiectivul principal nu este usurarea sufletului, ci cunoasterea Lui Dumnezeu. Unii obtin usurarea sufletului dupa care uita de Dumnezeu. Altii, prin pocainta au devenit purtatori de Dumnezeu, indumnezeiti.
__________________

Reply With Quote