View Single Post
  #1  
Vechi 15.10.2006, 01:38:45
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Este un raspuns la un topic din rubrica "exorcism" care mi s-a parut ca nu are ce sa caute acolo. De aceea am creat acest topic. Nu e prea bine cazat, dar n-am stiu unde sa-l pun. Maria afirma despre Treimea "cea nedespartita" ca atunci cand te referi la o Persoana din Sf. Treime, te referi la intreaga Treime.

Maria draga,
Incerc sa formulez un raspuns, desi cel mai in masura ar fi un teolog sa faca asta. Dar iti spun ce-am inteles eu. Tu afirmi ca atunci cand spui un Nume din cele 3 Persoane ale Sfintei Treimi, spui Intreaga Treime. Mare atentie, ca acest punct de vedere propagat in Asia Mica si dezvoltat la Roma cam spre anii 190-200, sub numele de modalism (monarhianism) este o erezie. Aceasta erezie arata ca Dumnezeu S-a revelat succesiv in 3 forme distince: Tatal, Fiul si Duhul Sfant, dar nu ar fi real distincte. Nu-i adevarat. Sa vedem de ce.

Pe baza monoteismului din Vechiul Testament, Noul Testament vorbeste despre Dumnezeu ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant si putem gasi afirmatii privitoare la relatiile inauntrul lui Dumnezeu, intre cele 3 Persoane. Uite cateva trimiteri ca sa vezi aspectele legate de Sfanta Treime:

1) Faptul ca exista un singur Dumnezeu: Deuteronom 6:4; 1 Corinteni 8:4; Galateni 3:20; 1 Timotei 2:5.

2) Sfanta Treime e formata din 3 Persoane (se vorbeste la plural): Geneza 1:1; 1:26; 3:22; 11:7; Isaia 6:8; 48:16; 61:1; Matei 3:16-17; Matei 28:19; 2 Corinteni 13:14. In Geneza 1:1, este utilizat cuvantul "Elohim"(din ebraica) care are sensul de plural. De asemenea, acest sens de plural este prezentat si in Geneza 1:26; 3:22; 11:7 si Isaia 6:8, unde se vorbeste despre Dumnezeu cu sensul de "noi". Este sigur faptul ca atat "Elohim" cat si "noi" au in aceste pasaje sensul de mai mult de doua persoane. In limba romana, exista numai doua forme ale substantivelor, singular si plural. In ebraica, insa, exista 3 forme: singular, dual si plural. Forma duală este rezervata evident numai pentru două persoane. Mai precis, forma duala este utilizata pentru a exprima lucruri pereche, precum ochii, urechile, mainile, picioarele, etc. Cuvantul "Elohim" precum si forma utilizata cu sensul de "noi" sunt forme de plural – in mod categoric mai mult decat doi – si se refera foarte clar la 3 (Tatal, Fiul, Duhul Sfant).

3) Cele 3 Persoane ale Sfintei Treimi sunt prezentate distinct in Sfanta Scriptura: Geneza 19:24, Psalmul 2:7, 12; Proverbe 30:2-4; Numeri 27:18, Psalmul 51:10-12. Psalmul 45:6-7; Evrei 1:8-9; Ioan 14:16-17 si Crezul de la Niceea.

Deci avem Sfanta Treime UNA, dar in 3 Persoane distincte. Sper ca nu "te-am bagat in ceata" complet. :D Nu e chiar usor de inteles. Exact cum o familie crestina, cununata, este una, dar in 2 persoane. Cam asta am inteles eu. Acum poate prindem un Preot sa ne mai lumineze putin.

Elena

Reply With Quote