View Single Post
  #1814  
Vechi 06.11.2018, 22:18:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Nu te grăbi, uite aici un fragment în care vorbește despre Har, pomenirea patriarhului Ecumenic, zelotism și problema calendarului din cartea unui ucenic duhovnicesc al părintelui Gheron Iosif Isihastul (la rându-i mare duhovnic) și care a fost zelotist nepomenitor și un înnoitor al practicii rugăciunii inimii într-o vreme în care puțini o mai practicau chiar și pe Athos.


Arhimandritul Efrem Filotheitul Starețul meu Iosif Isihastul, Ed. Evanghelismos,București, 2010 se poate consulta aici.


[...]„Astfel, începând cu anul 1937 Starețul a început să primească ambele calendare, deși a continuat să rămână zelotist.
Această poziție față de problema calendarului o avea și atunci când am mers să rămân lângă dânsul.
Puțin mai târziu însă, la 13/26 martie 1950, a fost emisă o nouă enciclică semnată de patru episcopi vechi-calendariști.

[...]Printre altele erau scrise și următoarele: „Tainele săvârșite de cei de pe stilul nou, ca unii ce sunt schismatici, sunt lipsite de Harul sfințitor. Pentru aceasta, pe nici un neocalendarist nu se cuvine să-l primiți în sânurile Sfintei noastre Biserici și, prin urmare, nici să nu-l ajutați, până ce nu face mai înainte o mărtu- risire în care să osândească înnoirea neocalendariștilor și să declare că Biserica acestora este schismatică.
În ceea ce îi privește pe cei botezați de neocalendariști, să fie botezați cu Sfântul Mir de prove- niență ortodoxă, care se găsește din belșug la noi...”[ Fragment din Enciclica 13, Către evlavioșii preoți ai Sfintei Biserici a Adevăraților Creștini Ortodocși, Atena - 26 mai 1950.]

Când am citit acestea m-au trecut fiorii. Am socotit că cel care a scris enciclica este un călău.
Vechii calendariști renegaseră nu numai unul sau doi episcopi, ci întreaga Biserică a Greciei, care nici până astăzi nu a încetat să aibă legături canonice cu toate Bisericile Ortodoxe. De îndată ce am citit enciclica - era noapte, iar Starețul tocmai își termina privegherea - , am mers și i-am spus:
- Gheronda, în enciclică scrie asta și asta.
- S-a terminat! Ne retragem! Aceștia s-au rătăcit cu totul.

Nu se poate ca adevărul lui Dumnezeu să fie acesta. Va trebui să luăm poziția mănăstirilor. Dar mai întâi vom face rugăciune ca să vedem ce ne va spune Dumnezeu.

Fiilor, rugăciune! Rugăciune, părinților, ca să ne descopere Dumnezeu și să nu facem vreo greșeală. Ceea ce ne va descoperi Dumnezeu, aceea vom primi.

Starețul nu avea diplomă de absolvire a studiilor universitare de teologie. Era însă un adevărat teodidact și, ca un văzător de Dumnezeu, era inițiat în adevărata teologie. Niciodată nu-mi amintesc să fi făcut ceva fără să fi primit vestire de sus. Pentru această problemă atât de importantă ne-a pus pe toți să postim trei zile și să ne rugăm. Timp de trei zile nu am mâncat nimic, ci doar apă am băut.

În a treia zi Starețul s-a închis în coliba sa și toată noaptea s-a rugat, vărsând șiroaie de lacrimi. Iar noi îl așteptam afară pe Stareț, ca pe un alt Moise, ca să ne comunice rezultatele „sinodului”.

După rugăciune se pare că a avut o descoperire, căci, ieșind afară, ne-a spus:
- „Câți sunteți credincioși...”. Părinților, s-a terminat! Am primit vestire că trebuie să trecem de partea mănăstirilor. Acesta e adevărul. Zelotiștii sunt înșelați!

- Gheronda, ce ai văzut?
- Nu vă pot spune. Doar atât vă zic: s-a terminat! Vom urma și noi calea pe care au adoptat-o mănăstirile și îl vom pomeni pe Patriarh.

- Ascultă, părinte Atanasie, ia-ți traista și mergi la Lavra și spune-le că ne vom supune mănăstirii și Patriarhiei. Veți merge acolo ca să vă înscrieți. Repede! S-a terminat! Vom lua buletine și vom deveni în mod oficial monahi ai Mănăstirii Lavra.
Aceasta este calea lui Dumnezeu.
Zelotiștii au rătăcit drumul. Auzi, să spună că Tainele nu au Har și că cei de pe stil nou sunt osândiți!

După o vreme Starețul ne-a destăinuit vedenia prin care i s-a lămurit problema calendarului. Iată care era vedenia:
În timp ce se ruga, Starețul a văzut o biserică frumoasă care avea o poartă mică și prin care ieșeau toți oamenii. În curtea ei însă se certau doi credincioși și strigau unul la celălalt:
- Eu sunt cel corect!
- Eu sunt mai corect!, striga al doilea.
- Eu sunt Biserica!, striga al treilea.

Și ne explica Starețul:

- Aceasta arată că se certau, dar aparțineau Celei Una Sfântă și Apostolească Biserică. Aveau aceeași dogmă și același Har, dar nu aveau libertatea Duhului și sfințire] și pentru aceasta se certau.

Cum pot eu acum să spun că Biserica Greciei nu este dreptslăvitoare și că nu are Harul lui Dumnezeu? Să spun că nu mai este drept-slăvitoare doar pentru faptul că ține noul calendar? Și să spun că episcopul este osândit?
Țin calendarul vechi, dar nu cuget cum cugetă zelotiștii.



[...]Însă unii zelotiști fanatici, care aveau o încredere exagerată în logica lor, au început să-l defaime pe Stareț, zicând:
- S-a înșelat Părintele Iosif Peștereanul.

Cu toate acestea Starețul niciodată nu-i judeca, ci spunea:
- Să nu scoatem o vorbă! Noi să ne vedem de treaba noastră, adică să ne facem privegherea, rugăciunea noastră, iar pe ei lasă-i să spună ce vor. Dumnezeu să-i ierte!

Când Starețul a adormit întru cuvioșie și sfințenie, iar noi, fiii săi duhovnicești, ne-am învrednicit să dobândim obști cu mulți ucenici, zelotiștii au fost nevoiți să mărturisească:

- Da, într-adevăr, așa da călugări...! Atât de mulți părinți virtuoși! Trebuie să recunoaștem că Starețul a avut dreptate, fiindcă nu se poate ca rădăcina să fie putredă și să scoată astfel de roade și să se adune astfel de obști. „Pomul după roade se cunoaște”. Prin urmare, noi am greșit, iar Bătrânul Iosif avea dreptate, era Sfânt.

Când ne-am alăturat celorlalți părinți athoniți și i-am lăsat pe zelotiști, am cunoscut din experiență puterea Harului Tainelor săvârșite de noii calendariști.
De aceea, atunci când Starețul ne spunea că vede Harul umplând biserica, noi nu-l înțelegeam. Și aceasta până când l-am văzut și noi.
În orice caz, atunci când i-am părăsit pe zelotiști, cu toții am văzut Harul cu ochii cei trupești.

Mai târziu, când am devenit preoți, am primit și o altă vestire în rugăciune cu privire la problema calendarului. Despre aceasta ne povestește părintele Haralambie:

„Când ne-am întors la calea urmată de mănăstiri, încă nu-l pomeneam pe Patriarh. Însă atunci când am venit la Noul Schit, a trebuit odată să liturghisesc la Mănăstirea Sfântului Pavel și, negreșit, trebuia să pomenesc pe Patriarh.
- Ce să fac acum, Gheronda?, l-am întrebat pe Stareț.
- Mergi și pomenește-l! Când te întorci, să-mi spui ce-ai simțit.

Cu adevărat, pot să vă spun că arareori am primit atât de mult Har în timpul Sfintei Liturghii cum am primit de această dată. Toată slujba am vărsat șiroaie de lacrimi. Nici măcar ecfonisele nu le puteam rosti. Când m-am întors, Starețul mi-a spus:
- Așa-i că te-ai umplut de Har?
- Da, Gheronda. Asta și asta mi s-a întâmplat.
- Vezi, fiul meu, că nu păcătuiești atunci când îl pomenești pe Patriarh, orice ar spune sau ar face, până ce nu este caterisit și se împărtășește din același Potir?
”[/…]
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.11.2018 at 22:22:26.
Reply With Quote