View Single Post
  #23  
Vechi 05.08.2019, 20:15:12
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Biblia. Efeseni 2:8-10
[8]Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu.
[9]Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
[10]Căci noi suntem lucrarea Lui și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a gătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.

Este darul lui Dumnezeu pe care l a gătit mai înainte. Darul Lui este să îl cunoaștem pe El în Duh si Adevăr astfel credința este vie iar faptele sunt după buna plăcere a Lui. Dar dacă nu L cunoști și doar crezi ca exista asa cum face 99,99% din populație adică lumea. Mai e acelasi lucru? Sunt mulți creștini în lume care fac fapte bune, care merg la Biserică, care cred că Dumnezeu există dar nu L cunosc în Duh si Adevăr. Pentru ei Domnul vine ca un hoț în noapte, asta pentru că nu au o relație intimă în Duh cu El. Ziua Domnului îi ia prin surprindere pe cand cei aleși se vor arăta împreună cu El. Cei aleși trec de la moarte la viața pe cand pe restul îi așteaptă judecata. Asta e diferența între grația Domnului pe de-o parte și faptele în credință ale omului pe de altă parte.
Multumesc! N-am constientizat pana acum sensurile care pot deriva din aceste versete si voi avea de meditat pe ele; ele demonstraeza fara dubiu predestinarea, dar nici nu-l absolva pe om de responsabilitate(libertate).

Ca prim raspuns vreau sa subliniez ca termenul gratie mie imi pare ca sugereaza o latura prea subiectiva pentru... Dumnezeu.
https://www.dex.ro/gra%C8%9Bie

Voi mai reveni.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 05.08.2019 at 23:29:07.
Reply With Quote