Subiect: nunta crestina
View Single Post
  #6  
Vechi 28.07.2011, 21:05:04
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Contează mult să evitați guristele și taragotișii care promovează o muzică plină de ritmuri șerpești și de limbaj fără perdea. La nunta mea am angajat numai niște sunetiști de la o discotecă ce au venit cu muzică adevărată, nu cu lăutărisme imunde. Câțiva se vor găsi care vor fi contrariați de ideea de "nuntă fără lăutari", dar cei mai mulți vă vor fi recunoscători și veți realiza și o economie. De asemenea, strigăturile care fac apologia păcatului nu au ce căuta: lipsa lor nu va scandaliza pe nimeni. Evitați cu orice preț și în ciuda insistențelor rudelor strigarea darului: este un obicei penibil, o alienare a tradiției (nu existau asemenea țigănisme la români până acum 30 de ani). Cei care vor dori, vor avea posibilitatea să "pună o cărămidă pentru casa noilor însurăței" într-un mod discret. Va avea Dumnezeu grijă să nu rămâneți în pagubă. Este bine să vorbiți cu preotul să sfințească masa. Prezența preotului, chiar și numai în etapa inițială a ospățului, dă tonul unei anumite conduite.
multumesc mult pentru sfat. nu va fi o petrecere cu dar. vorba ta, daca va dori cineva sa ne faca un cadou va fi bine venit si primit cu drag, daca nu, simpla lor prezenta ne va face mare placere in acea zi binecuvantata.

cat despre prezenta preotului, am sa-l rog daca va putea sa vina insa nu stiu daca nu mai are si alte slujbe de cununie dupa a noastra si daca va putea participa. avand in vedere ca e duhovnicul nostru sper sa accepte.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote