View Single Post
  #27  
Vechi 13.08.2017, 18:23:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
@elenoirmiro Nu lua in seama replicile care nu sunt la locul lor. Aceleasi cateva persoane dau acelasi tip de replici acide de fiecare data.

Si ca sa fiu ontopic, parerea mea este ca trebuie sa privesti lucrurile cat mai realist si constructiv cu putinta. Vrei o relatie si casatorie? Deschide ochii, uita-te in jurul tau... oriunde ai merge... priveste, analizeaza, filtreaza, fii atenta la persoanele din jurul tau. Fii serioasa cand trebuie si simpatica, atunci cand este cazul. Nu-ti pierde umorul :).
Inteleg ca totul e bine in viata ta... si singura problema este ca nu ai pe cineva alaturi.
Binenteles ca ai inteles prost.

Citat:
Si ca sa iti dau exemplul personal:
Pe sotia mea am cunoscut-o la semafor... fara nici o intentie de a aborda sau agata. Pur si simplu am deschis geamul pentru ca imi aprinsesem o tigara si m-am uitat in stanga. Am vazut-o pe ea, intr-o masina identica cu a mea. Am zambit ... mi-a zambit si ea. La urmatorul semafor am avut grija sa ajung tot in paralel cu ea si din nou ne-am zambit. Am luat o hartie si am scris pe ea: ” facem O – ?” (adica facem o liniuta?) am ras amandoi. La al treilea semafor am scris nr de telefon pe o hartie si l-am pus in geam... iar ea i-a facut o poza cu telefonul.

Urmarea ... pentru ca a fost si o urmare :): .... dupa 2 zile m-a sunat,... dupa 2 luni s-a mutat la mine,... dupa 2 ani am avut nunta. Intre timp avem un copil, ne-am terminat casa si suntem fericiti.
Haide sa-ti dau exemplu pe un forum crestin cum casatoria de proba, adica desfranarea poate fi un lucru bun si mai mult, ne putem mandri cu asta.
Oare cu cate mai traisei pana atunci si ea oare la cati mai zambise la semafor?
apropo, ce masina conduceai?
Tu ceva nemtesc, ea probabil un logan, pe langa zambet avea si un decolteu generos?
Fericiti sau multumiti? Ca nu e acelasi lucru iar caile satisfactiei omului tare incurcate sunt, regula ar fi sa nu zici "hop" pana la ora finala a bilantului.

Citat:
@elenoirmiro am scris cele de mai sus pentru a-ti extrage tu singura ceea ce ai de invatat (nu stiu daca sunt lucruri bune sau rele)
Banuiesc ca ai totusi o varsta, sa fii atat de confuz incat chiar sa nu stii ce e bun si ce e rau in exemplul tau?

Citat:
insa poti vedea ca orice este posibil, cum spuneau si alti membrii ai forumului trebuie doar sa fi deschisa, sa vezi putin mai departe, iar daca vezi un singur lucru sau aspect care iti place, mergi inainte. Alegi cu mintea, cu ratiunea ... dar si cu sentimentele. Sunt alegerile tale :)
Truism. Nu neaparat productiv in sensul bun.

Citat:
Am stat acum si m-am gandit...dintre prietenii mei, 5 dintre ei sunt divortati insa toti s-au casatorit in timpul facultatii sau imediat dupa terminarea acesteia. Insa restul, cei care si-au unit destinele mai incolo, spre 30 de ani nu a divortat nici unul si sunt fericiti. Oare de ce? Conteaza experienta de viata si cat de cat maturitatea, zic eu...
Fericiti sau poate conservatori pentru ca deh, dupa o varsta nu e tocmai productiv sa mai alergi dupa cai verzi pe pereti, femeile cel putin isi dau seama ca fetii frumosi calare pe mercedes nu ajung pentru toate si oricat de darnica a fost cu ele natura pana pe la 20+, dupa 30 incepe sa-si arate si coltii.
Eu zic sa mai ai rabdare cu concluziile, unii divorteaza si dupa 50 ani.
Inclusiv in dreptul tau, sa-ti aduci aminte de 1 Corinteni 10:12.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.08.2017 at 18:26:17.
Reply With Quote