View Single Post
  #27  
Vechi 03.03.2011, 12:42:34
Doina97 Doina97 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2011
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Talking

Am patit si eu o treaba asemanatoare...eram la mama mea la tara,caldura mare si eu cu toata curtea. De dupa gard rasar doua capete "minunate" si ma roaga sa ma apropii de poarta,sa deschid si sa ii ascult putin,sa-mi explice ceva. Era prea tarziu sa ma mai exchivez.Am ascultat si cum au dechis gura,am intels. Nu eram ortodoxa practicanta dar Il iubesc pe Isus,Fecioara si D-zeu. Mi-au vorbit foarte frumos si mi-a explicat cum ca imi ofera ei niste carti sa ma documentez,daca am nevoie de bani,dupa ce ma convertesc ma ajuta sistemul lor cu oricat de multi bani am nevoie...etc. Dupa 1/2 h de soare de amiaza,m-am trezit vorbind ca: "daca vin eu la voi la intruniri,veniti dupa aceea la mine la biserica sa-l ascultati pe popa al meu?,va dau eu sa cititi Acatiste,cititi?" Au cascat ochii la mine si s-au dat inapoi de parca vazusera pe nenumitu.Mi-au raspuns politicos ca ei nu au voie sa intre in bisericile noastre...si i-am intrebat si eu ,politicos,"eu de ce as avea voie sa vin la voi.....?"
Le-am explicat ca nu sunt practicanta DAR sunt ortodoxa,botezata ortodoxa si ca iubesc pe Isus si asa o sa mor,punct.
Dupa ce i-am hidratat cu cate un pahar cu apa(LA POARTA)au plecat convinsi ca nu vor mai batea la poarta mea.
A fost amuzant pentru mine atunci,am ras o zi intreaga de tupeul lor.
P.S. intr-e timp,am devenit ortodox practicant si sunt fericita.
Reply With Quote