View Single Post
  #28  
Vechi 15.07.2009, 11:21:54
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb obiectivitate

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Admir tăria cu care aperi țara care te găzduiește.Nu am remarcat același lucru în topicul despre "Țara mea".(România fiind țara mea...!!!)
Pot preciza că am fost invitată de către Association Culturalle și Amicale Roumaine din Strasbourg,de către Gabriel Penciu președintele ei .
Și te rog să nu-mi spui dumneavoastră ci Dorina căci nu sunt decât o persoană simplă,nu tocmai tânără,cu ceva credință, sinceră și cred eu cu bun simț.
Poate ești o un om bun dar eu te percep ca pe cineva rece,disprețuitor și arogant.Dacă geșesc te rog să mă ierți.
Unde ati observat ca "apar" tara care ma "gazduieste"? Sub cerul lui Dumnezeu nu sunt nicaieri in gazda! Sunt doar obiectiva si realista!
In ceea ce priveste paranteza, Romania este tara noastra, a tuturor celor care traiesc in ea si a celor plecati de acolo care ne straduim cu curaj si bun simt sa aratam fata ei cea frumoasa, sa schimbam ideile preconcepute ale lor despre noi.

Nu ma intereseaza de catre cine ati fost sau nu invitata. Serios, nu are nicio importanta! Remarcasem doar contradictia in idei. Daca esti invitat sa lansezi o carte, atunci invitatie inseamna ca evenimentul este deja organizat, stabilite data, ora, locul, invitatii de onoare care prezinta volumul recent aparut etc... Stiu asta foarte bine, din experienta.
Dar ca ati primit invitatie, si apoi vi s-a spus ca poezia religioasa nu are cautare, e deja altceva. Repet, ca sa ma fac bine inteleasa: IN FRANTA ARE CAUTARE ORICE GEN DE LITERATURA !!! Inclusiv cea religioasa. Aici oamenii citesc, au cult pentru carte, abia asteapta sa apara un astfel de eveniment. Acum, in perioada verii sunt peste tot festivaluri de poezie cu invitati din toata lumea (la biblioteci, cluburi particulare de arta, librarii, muzee).

In rest, ceea ce afirmati va priveste direct si personal. Rostirea osandeste, nu auzirea!
Reply With Quote