View Single Post
  #4  
Vechi 04.08.2012, 02:09:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
http://stirileprotv.ro/video/caz-rev...-rupt/60581310

Nu as fi dorit sa aduc in discutie un astfel de subiect,insa nu e prima data cand aud ca astfel de lucruri ca in reportajul de mai sus se petrec in anumite manastiri din Romania...
Si de curand am primit vestea despre o cunostinta de-a mea,care a ajuns sa aiba probleme psihice,dar si fizice,ce se agraveaza pe zi ce trece,familia incearca sa o scoata din manastire,insa pur si simplu nu se pot intelege cu stareta si parintele de acolo,care o tin pe a lor una si buna cum ca nu este nevoie de psihologi sau medici,ca sunt de la diavolul si ca au duhovnici.De cate ori mama disperata incearca sa deschida subiectul in fata lor aducand problema fiicei in discutie,i se inchide imediat gura cu ... " Sa ne rugam!"
Ba,mai mult,i s-a spus ca daca mai incearca sa faca presiuni,se poate astepta sa dispara si sa nu o mai gaseasca,ca..."au mai fost cazuri",dar si multe altele.Iar daca este sa ne amintim ca prin canoanele bisericii,din cate cunosc eu,in manastiri nu au voie sa fie primite persoane cu probleme psihice,lucrurile devin si mai stranii...
Ca sa nu mai vorbim de modul in care sunt exploatati si umiliti unii oameni care ajung in manastiri, in numele acestei ascultari.Inteleg ca viata monahala nu este parfum de roze,ca e vorba de multa nevointa,smerenie,rugaciune,insa in aceste cazuri se intrece orice limita...
Imi pare rau,am tot respectul pentru anumite manastiri,preoti,calugari,insa exemple ca cele de mai sus ar trebui scoase ca o plaga din sanul BOR,pentru ca distrug oameni prin aceste anomalii.Si intrebarea se pune...de ce nimeni nu se sesizeaza,de ce aceasta complicitate a tacerii,de ce brusc unii credinciosi sau membri ai bisericii sunt brusc parasiti de compasiunea crestineasca si simtul justitiar,pe care nu ezita sa il manifeste in alte circumstante,ba inca si foarte vehement,iar cand se ating aceste subiecte delicate incep cu "sa nu judecam",replici evazive etc.
Pai sa nu judecam,dar ar cam fi cazul ca cineva sa faca ceva,ca totusi traim in secolul XXI si avem pretentia ca ne deosebim de anumite secte pe care le catalogam drept eretice,fanatice etc.
Ma iertati daca am suparat pe cineva cu postarea mea,insa sincer sunt destul de nedumerita si revoltata privind la aceste lucruri care sunt permise tacit in sanul bisericii...
Doamne ajută!
Bine ați spus: "în unele mănăstiri", nu în toate. Cred că în mediul monahal, ca și între creștinii mireni, există diverse tipuri de atitudine, mentalități diferite, moduri diferite de a înțelege și trăi credința. Cred că, în mănăstiri, ca și în lume, există creștini autentici, dar și habotnici, credincioși înduhovniciți, cu dreaptă socoteală, dar și persoane care suferă de maladia spirituală a fanatismului etc. Generalizările sunt nepotrivite pentru că... Zosima și Ferapont din "Frații Karamazov" (credința autentică și habotnicia - două atitudini puse în antiteză de căte Dostoievski, prin crearea celor două personaje menționate) pot fi regăsiți pretutindeni, în orice mediu social.
Așa cum ați observat, inclusiv aici, în mediul virtual, pe forum, unii dintre cei care postează exprimă idei inteligente, cu adevărat creștine, iar alții, având aceeași credință, scriu (nu se știe de ce) mesaje în care, contrar duhului iubirii evanghelice, îndeamnă la intoleranță și/sau la habotnicie. La fel se întâmplă și în mănăstire: unii monahi sunt modele de viață creștină autentică, iar alții...
Cunosc personal două măicuțe de la mănăstirea Christiana și vă pot spune cu toată sinceritatea că aceste mirese ale lui Hristos și-au dedicat întreaga lor viață slujirii lui Dumnezeu în mod direct (prin viața lor liturgică profundă) și indirect (prin îngrijirea persoanelor aflate în așezământul social al mănăstirii). Aceste măicuțe tinere, unele dintre ele studente la Teologie, singure, aproape complet lipsite de vreun sprijin material, se dedică zi și noapte, cu dragoste, bătrânilor bolnavi, săraci și abandonați pe care-i au în grijă. Amândouă sunt foarte deschise, inteligente și optimiste (adică exact așa cum ar fi normal să se comporte toți cei care cred în Hristos); pe scurt, mărturisesc, prin viața lor, bucuria autentică a comuniunii cu Dumnezeu.
Gândiți-vă, de asemenea, la monahi înduhovniciți precum au fost vrednicii de pomenire părinți Teofil Părăian, Arsenie Papacioc etc etc. Să nu uităm nici de maica Siluana Vlad care, din proprie inițiativă, și-a asumat misiunea de a acorda consiliere psihologică (are studii de specialitate) și duhovnicească deținuților din penitenciare, celor bolnavi de depresie, celor care au fost abuzați sexual în copilărie etc. Există, din mila lui Hristos, călugări cu viață sfântă, urmași vrednici ai celor din relatările Patericului. Nu exagerez, cunosc personal astfel de călugări și-I mulțumesc lui Dumnezeu pentru că mi-a dăruit bucuria de a întâlni asemenea creștini, care și-au transformat întreaga viață într-o neîncetată doxologie închinată lui Hristos Domnul!
"...familia incearca sa o scoata din manastire,insa pur si simplu nu se pot intelege cu stareta si parintele de acolo..."
Ea vrea să plece din mănăstire? Pentru că, dacă ea dorește să părăsească viața monahală, cred că stareța are datoria de a-i respecta libertatea; în schimb, dacă decizia persoanei în cauză este să rămână în mănăstire, consider că nimeni nu are dreptul, din punct de vedere moral, s-o constrângă să părăsească modul de viață pe care și l-a ales în mod liber și conștient. Aceasta este opinia mea, dar s-ar putea să mă înșel, necunoscând situația decât din relatarea dvs.
"sa nu mai vorbim de modul in care sunt exploatati si umiliti unii oameni care ajung in manastiri, in numele acestei ascultari."
Da, îmi este foaarte dificil să înțeleg acest principiu al ascultării "necondiționate". Cred că în mod necondiționat avem datoria (și dreptul) să-L ascultăm doar pe Dumnezeu, fiindcă El este unica Ființă cunoscătoare a adevărului și binelui absolut. Credința noastră creștină este religia libertății, potrivit cuvintelor Sfântului Apostol Pavel: "Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate" (II Cor3, 17). Dragostea presupune respectarea libertății celui iubit și Revelația dumnezeiască (atât prin Sf. Scriptură, cât și prin Sfânta Tradiție) ne oferă numeroase temeiuri de a crede că Dumnezeu, Cel Ce ne-a înzestrat cu liberul arbitru, ne respectă libertatea atât de mult, încât îi include în dragostea și Providența Sa chiar și pe cei care-I neagă existența. La începutul istoriei sale, monahismul era un mod liber de viață, o permanentă celebrare a dragostei și libertății duhovnicești.
Să nădăjduim că, în viitor, vor exista cât mai mulți duhovnici trăitori, cu o viață spirituală profundă și autentic creștină, care vor înțelege importanța acestui minunat și sfânt dar divin, care este libertatea. Din fericire, există și astăzi mulți asemenea duhovnici, Hristos Dumnezeu să-i întărească în credință și să-i ajute să sporească tot mai mult, din zi în zi, în dragostea față de El!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote