View Single Post
  #6  
Vechi 21.11.2012, 01:18:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
:)) Pai daca tie astea ti se intampla intr-o zii ...inseamna ca nu traiesti degeaba.Dumnezeu chiar iti scoate in drum oameni minunati.
Si imi intaresti si mie convingerea ca exista astfel de oameni. Asta ne da putere de a merge mai departe . Caci intradevar ajung si astfel e gesturi mici,observate prin autobuz.
Dar ca sa revenim din sfera cunostintelor intamplatoare ,la oamenii cu care intram intens in contact. Acolo ce exemple ai putea sa imi dai ?
Ei, azi a fost o zi mai speciala. De obicei, din pacate, sunt destul de repezita si grabita, incat nu apuc sa observ anumite lucruri minunate. Crestinii se gasesc in cele mai banale locuri, in autobuz, la magazin, la dentist, nu stau numai in biserica.
Cel putin unii au ceva in privire care ii diferentiaza de ceilalti. Ma rog, sunt destul de multi oameni, dupa parerea mea, care se straduiesc spre bine. Acum, mai conteaza si felul in care vrei sa vezi omul. Ca daca te straduiesti sa vezi omul ca e bun, il vezi bun, daca il socotesti din start rau, o sa te convingi din ce in ce mai mult ca e rau.

Pe de alta parte, nu prea conteaza cat de buni crestini sunt cei din jurul tau, ci cum esti tu fata de ei. Desi este tare imbucurator si incurajator sa vezi crestini in actiune.

In principiu, multe din persoanele cu care intru des in contact le socotesc ca daruri de la Dumnezeu. Din fericire pentru mine si pentru dintii mei, si dentistul e o persoana cu care intru in contact relativ des .
Familia e, fara indoiala, unul dintre ele si cred ca toti ar trebui sa gandeasca asa, indiferent daca se incadreaza sau nu in niste standarde. In familie ai prilejul sa iti exersezi (sau nu) virtutile crestinesti.
Prietenia mi se pare o forma minunata de cultivare a crestinismului. Prietenii se aleg unul pe celalalt, "cresc" unul cu celalalt. De cand am mai renuntat la autocentrism si la lumi paralele, am capatat si eu asa ceva...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote