View Single Post
  #9  
Vechi 02.02.2014, 18:20:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pana la urma nu se inteleg nimic din mesajul tau (@Zaharia).
Nu se intelege parerea ta clara. La cine ar trebui sa mergem?
Amesteci medicul, cu diavolul, cu obligatia sau nu de a merge la control preventiv.
Nu se intelege nimic.

Pe urma nu-ti plac lucrurile clare si te deranjeaza ca incerc si eu si altii in alte imprejurari sa lamuresc/lamurim niste lucruri care se tot plimba aiurea de la unul la altul.
Vad ca deja exista mai multe pareri intr-o anumita directie.

Pe urma spui ca preotii si duhovnicii nu au nevoie de psihologie. Dai si exemple.
Eu iti spun altceva: ei nu stiu psihologie, este adevarat. Nici nu au scoala unii, de teologie ce sa mai vorbim.
Dar sunt unii care stiu sa umble si sa se poarte si sa vorbeasca cu oamenii. In mare parte probabil de la natura, de la caracterul si temperamentul lor.
Altii nu stiu.

Tu tot ii dai de exemplu pe par. Cleopa si Paisie Olaru si mai nu stiu care.
Nu-i cunosc. Chiar il numesti (nu stiu de ce) gheront, pe cel dintai.
Am citit un pic ce este pe net legat de parintele Cleopa si m-am ingrozit.
Pe mine m-ar fi pierdut din ortodoxie imediat si definitiv daca ar fi facut asa cum a facut cu altii: tipa, ii facea criminali si mai stiu eu cum, si sfaturi foarte aspre (de manastire si mai rau).
Am mai spus in nenumarate randuri. Poate ca unii mai tari de fire se duceau la el si il placeau asa.Altii nu.

Eu l-am cunoscut pe parintele Galeriu. Un sfant. L-ai cunoscut direct? Ai stat vreodata sa discuti cu el,s a te rogi cu el? Ai citit ceva scris de el?
Ei afla, ca el este cu totul altfel si avea biserica plina pana in noapte. Si a facut multe pentru multi, concret.
Nu era cu sfaturile absurde si nici nu avea harul vederii inainte (ca par. Arsenia Boca - am inteles el te stia de cum te vedea ce probleme ai si iti spunea si de viitor).
El era cu iubirea. Atat spun.

Si da, noi credinciosii trebuie sa avem si nadejde si credinta in Dumnezeu si sfantii lui. Ei au facut si fac mereu minuni. E nevoie sa ne rugam pentru sanatate si nu este gresit. Daca n-am stii asta, n-am mai fi credinciosi, nu ne-am mai duce la biserica. Ne rugam la Ei si Ii iubim pentru tot ne dau, inclusiv sanatate. De ce este gresit asta?

Repet, nu inteleg ce vrei sa spui, pentru ca tie de fapt totul ti se pare rau, orice drum, orice profesie, orice om. Toti sunt rai.
Nu inteleg exemplul cu acel om, Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.
Si fiecare se imbolnaveste sau nu. Asta este alta treaba. Ca unii s-au imbolnavit de cancer nu inseamna ca pentru ca erau foarte buni credinciosi.
Le da boala cateodata si la unii mai credinciosi, cateodata la altii necrednicosi. Depinde.
La fel ca si copii. Le da la unii total nepotriviti sa aibe copii si nu le da la altii care ar fi foarte buni parinti. Depinde. Nu sunt reguli fixe.
Numai El stie cui si ce si de ce da sau nu da ceva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape