View Single Post
  #16  
Vechi 10.07.2015, 08:44:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Postul este jerta personala pt Dumnezeu...
Am mai auzit ideea asta, surioară, și multă bătaie de cap mi-a dat. N-o înțeleg și pace!
Mă face să cred că Dumnezeu e fie tiran (mă pune să jertfesc întruna pentru El), fie neputincios (nu poate mișca nimic fără jertfa mea).
Io mă tot încăpățânez să cred că postul e jertfă personală pentru mine, în primul și în autenticul rând. Mie, sănătății și vieții mele îmi jertfesc niscaiva aplecări spre plăceri, nu de alta dar de n-o fac am mintea prea zburdalnică, neliniștită și, tre să mărturisesc, tâmpițică rău....
Tocmai din pricina asta, că postul e starea în care mă lepăd de plăcerile (voii) mele, nu pricep nici uimitoarele obiceiuri ale forumiștilor care, când vine postul, fac tot felul de gesturi languroase prin topicuri legănîndu-și codița pofticioasă în fața unor imagini fizice ori mintale cu nu știu ce legume supersofisticat gătite și dulcici, ori cu alte drăcovenii culinare. Că, lucru limpede în căpățâna mea, acolo unde-i plescăit de buze și ochi beliți de plăcere, nu poa să fie vorba de post - chiar de am mânca și țărână!
Dimpotrivă, asta mi se pare culmea perversității în materie de instincte.
Reply With Quote