View Single Post
  #7  
Vechi 17.02.2018, 22:32:27
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Era vorba despre urmatoarele:

"De ce lui Dumnezeu ii place mirosul de jertfe, arderi de tot sau cum vreti sa le numiti?"

Iata un raspuns:

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Aproape toti si-au pus aceasta intrebare, si-atunci(acum 2000 de ani) Dumnezeu Si-a trimis Fiul ca sa Se jertfeasca si astfel sa raspunda tuturor.
15. Cine are urechi de auzit să audă.(Mt11,15)
Aici la noi se aude, insa nu se aude decat zgomot. Dumnezeu sau vreunul dintre reprezentantii lui pe pamant ar fi putut sa raspunda mai clar cu subiect si predicat. Si nu era nevoie de inca o victima jertfita, fie el si fiul lui Dumnezeu, ci pur si simplu ar fi fost suficienta o "Epistola catre toata lumea", ba nici macar atat, ci doar o amarata de tablita ca si cea de pe Sinai pe care sa fie scrisa o singura propozitie:

"Imi place mirosul de jertfe deoarece..." (Epistola catre toata lumea 1, 1)

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Biblia e o invitatie la Viata pentru cel care o citeste pentru ca acolo gaseste toate indicatiile necesare pentru aceasta. Razboaiele cu dusmanii si uciderile se refera la luptele cu patimile si omorarea pacatelor.
Domnule Demetrius, unele dintre razboaiele acelea au avut loc in realitate. Asediul Ierusalimului de catre babilonieni chiar s-a produs. Revolta macabeilor impotriva seleucizilor care ocupau Palestina e chiar reala. Iar dumneavoastra imi vorbiti despre luptele omului cu patimile? Nu v-as dori vreodata sa va luptati cu patima numita Nebuchadnesar al II-lea. Razboaiele acestea se refera la razboaiele acestea, nu la alte razboaie. Cat despre dumneavoastra, puteti sa credeti ce doriti, ca nimeni n-are nimic impotriva. Eu, ateul, trebuie sa va explic ca unele parti din Biblie sunt chiar adevarate?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca chiar vrei sa stii, sarpele(pacatul) are gura mai mare decat diametrul corpului sau si de aceea el face o muscatura (o spartura in zidul cetatii) prin care el poate intra in trup(cetate); adica odata muscat de sarpe(de pacat) omul este deja corupt.
Adica serpii se hranesc cu caramizi si fac gauri in ziduri pentru a intra... Nu inteleg! Serpi cu gura mai mare decat trupul lor intra in trupul cetatii care e al omului si de aia omul e corupt ca l-a mancat sarpele care de fapt e pacatul... Parca incep sa inteleg. E ceva despre un sarpe. Mie imi plac reptilele, ce-i drept. Nu neaparat serpii, ci mai mult soparlele. Dar nu-mi plac oamenii care "umbla cu soparla".

Chiar ca nu mai scriu!

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu-i o idee rea, dar ar fi cea mai mare greseala sa nu mai citesti.
Nici n-am zis ca nu citesc. Am gasit ceva interesant, cartea lui Richard Dawkins "The God Delusion". Am s-o citesc.
Reply With Quote