View Single Post
  #572  
Vechi 29.07.2019, 23:53:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O, Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, Maica cerescului Împărat, prea buna noastră nădejde, Pruncă Dumnezeiască de mai înainte de veci aleasă, nădejdea celor deznădăjduiți, mântuirea păcătoșilor, prietena sărmanilor, îmbrăcămintea celor goi, celor necăjiți mângâiere si bucurie, acoperitoarea celor obijduiți si tuturor celor ce sunt in necazuri sau năpaste , ajutatoare si apărătoare!
O, preamilostivă Doamnă Fecioară Nascatoare de Dumnezeu, vezi-mi nevoia, necazul și durerea mea. Ajută-mă pe mine, săracul și neputinciosul, spurcatul si deznădăjduitul, întristatul , necăjitul si lipsitul de nădejde și ia de la mine tristețea.Tu știi necazul meu, dezleagă-l tu, ceea ce ești fără de prihană, după cum vrei . Nu mă lăsa să cad in deznădejde, căci nu am alt ajutor decât numai pe Fiul tău, pe Pruncul cel mai înainte de veci si pe tine, Maica lui Dumnezeu!
O, Stăpâna lumii, o, Împărăteasa întregii făpturi , o, porumbiță Preasfântă, privesc la minunata ta icoană cu Pruncul cel mai inainte de veci, îmi plec genunchii cu suspine si cu zdrobirea inimii, îmi plec capul până la pământ, caută cu ochiul tau cel milostiv la mine, preabună Născatoare de Dumnezeu și ascultă, atotbună, și nu te îndepărta, ci binevoiește să mă miluiești și nu lepăda suspinul meu, căci nimeni din cei ce aleargă la tine nu iese rușinat, ci cere harul si primește darul tău spre folosul cererii. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote