View Single Post
  #7  
Vechi 03.06.2012, 15:40:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piticul96 Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire.Va rog sa nu va suparati pe mine,sunt nou aici,si nu stiu cum/unde sa postez.De asemenea,nu am terminat de citit Biblia,am doar 15 ani,insa din cate am citit pana acum,mi-a sarit un lucru in evidenta.Va rog sa nu va suparati pe mine ca intreb un lucru asa de banal dar,pur si simplu nu am avut altundeva unde sa intreb.
Am observat in Biblie ca Dumnezeu le-a spus in dese randuri Israelitilor ca sunt poporul ales,si ca vor fi cel mai apropriat popor de el,daca vor face in toata deplinatatea faptului ce spune El.Asa cum este mentionat des in Biblie,toti suntem egali in fata Domnului.De ce Dumnezeu spune despre Israeliti ca ii iubeste cel mai mult ? Mi se pare o discriminare,nicidecum ca ar fi toti egali.Inca odata imi cer scuze pentru postarea aceasta aiurea,dar as vrea sa lamuresc asta pentru mine.Multumesc anticipat.

Dacă ai început să citești Biblia și ai terminat prima ei carte, probabil că deja știi cum au ajuns evreii să fie poporul ales. Potopul, în care Dumnezeu îi înecase pe nelegiuiți, avusese loc deja de multișor. După Potop, oamenii, urmașii lui Noe, au ținut, o vreme, legea lui Dumnezeu. Dar, cu timpul au început să uite de ea și să trăiască în păcat. Dumnezeu nu mai putea face un al doilea potop, fiindcă promisese acest lucru. Atunci, a căutat un drept în care să Se oglindească. Și l-a găsit pe Abraham, pe care l-a pus la încercare. Mulțumindu-l foarte Abraham pe Dumnezeu, a primit promisiunea că, din el (care suferea de sterilitate și era supărat că nu are copii) va apărea un popor întreg și că acestui popor Dumnezeu i se va revela în chip deosebit.
Astea ar fi faptele brute. Dar, în lumina care deja începe să lumineze înțelegerea noastră când citim a doua carte a Bibliei, Exodul, și, mai ales, în lumina deplină a Noului Testament, vedem că poporul ales a fost preînchipuirea Bisericii. Devine limpede acest lucru când vedem că Domnul și-a ales 12 apostoli, același număr pe care îl aveau și patriarhii. Apostolii sunt, fiecare, conducătorii unui "trib", care este Biserica Particulară din jurul unui episcop, apostolul de azi. Toate triburile, împreună, formează Poporul Ales, adică Biserica Universală. Mana este prefigurarea Sfintei Împărtășanii, trecerea miraculoasă a Mării Moarte, moment începând cu care aleșii nu au mai putut fi ajunși de cei care îi ținuseră în robie este prefigurarea Botezului, care înseamnă ruperea aleșilor de azi de robia păcatului.

Nimic, absolut nimic din ce a făcut Dumnezeu nu e nici întâmplător, nici fără rost. Toate pe care le citim în Biblie au un sens, pe care începem a-l descoperi, cu ajutorul Spiritului Sfânt și îndrumați de Sf Biserică, deîndată ce începem a citi "încrucișat", comparând verset cu verset, carte cu carte, Nou Testament cu Vechi Testament. Toate, până și partea pe care cade capul lui Isus în momentul când moare: spre partea dreaptă, după cum ne spune evaghelistul cu cel mai fin simț de observație, Matei. Și așa este El reprezentat pe Crucifix. Putea foarte bine să cadă pe partea stângă, dar a căzut pe partea dreaptă și, dacă Matei a menționat acest lucru, înseamnă că există o semnificație. A descoperi toate înțelesurile Bibliei este provocare pentru o viață și, de multe ori, muncă pentru o viață.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote