View Single Post
  #5  
Vechi 16.08.2012, 11:09:28
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Lucrurile astea (talismanul si visul maicii domnului) sunt doar niste babisme (asa cum imi place sa le spun), sunt inutile si care afecteaza credinta oamenilor- dupa parerea mea. Si o sa citez din visul maicii domnului un fragment: " Si de va scrie cineva visul tau si il va tine de la sine ,il va purta in casa sa si il va pastra de acea casa dracul nu se va apropia si pe duhul cel necurat il va goni si ingerul lui Dumnezeu va sta tot deauna langa dansul ,de-o dreapta si de navalirile si supararile dinspre oamenii cei rai va fi mantuit , si la drum de va calatori si va avea acest vis pe langa sine, acel om nu se va teme de grindina ,de tunet ,de fulger si va fi langa dansul indreptand calea lui ori incotro va merge .La dreapta judecata va afla mila si la iesirea sa din viata ma voi arata acelui om din preuna cu tine ,Maica mea si ingerul meu va lua sufletul lui ducandul in imparatia cerurilor ,veselindu-se acolo cu tate dreptii ,care din veac bine au placut mie." . Asadar , daca ne luam dupa aceasta , putem ajunge la concluzia ca postul,pocainta,rugaciunile si mersul la Biserica nu au nici o legatura cu mantuirea sufletului si sunt doar optionale.
Am in familie doua persoane care poarta cu ele visul maicii domnului si am incercat sa le explic ca sunt niste scrieri apocrife , dar nu inteleg.In plus imi este si teama ca nu cumva sa le zdruncin credinta.
Reply With Quote