View Single Post
  #9  
Vechi 16.08.2012, 12:44:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și mă rog tu de unde ai tras cocluzia că sunt închipuite?
Dacă vămile văzduhului ar exista astfel încît după o vamă oarecare sufletul care s-a aflat vinovat de păcatul respectiv să fie aruncat în tenebrele infernului, înseamnă că la Hristos nu ar mai ajunge nici un păcătos. Adică diavolii ar fi ei judecători în locul Judecătorului.

În Noul Testament scrie cam așa: dacă ascultă cineva cuvintele Mele și crede Celui ce M-a trimis pe Mine, are viață veșnică și la judecată nu va veni, căci s-a și mutat de la moarte la viață. Deci dacă drepții și sfinții nu mai au nevoie de judecată și dacă păcătoșii sînt judecați de demoni, înseamnă că Judecata Particulară nu există și Hristos asistă la spectacolul vămilor văzduhului.

Arată-mi unde scrie Sfîntul Ioan Gură de Aur sau marii dascăli și Teologi ai Bisericii despre vămi (Ioan Teologul, Grigorie Teologul, Nicolae Cabasila, Nicodim Aghioritul, Grigorie Palama și ceilalți de talia lor). Eu nu contest că duhurile rele se vor năpusti asupra celui care tocmai a gustat moartea și că îngerii îi vor proteja, dar de aici pînă la cele 24 de vămi este rodul imaginației oamenilor care vor să sperie lumea, în special babele și în general pe cei ce n-au parcurs în viața lor nici un capitol din Noul Testament.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote