View Single Post
  #107  
Vechi 25.05.2010, 14:08:43
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu nu l-am judecat ca are un blog,chiar il deschideam si mai citeam din blogul sau;
(....)
In ceea ce priveste messengerul pentru calugari,chiar nu mai este de discutat,cand una din pravilele calugarului,este ca dupa slujba si munca sa se retraga in chilie si sa nu stea de vorba cu ceilalti calugari,am fi fara judecata sa consideram ca ar avea liber la discutii pe internet.
Desigur,unii calugari,care au ajuns la o anumita varsta,dupa ce s-au luptat si au invins patimile din ei,pot primi credinciosi pentru sfatuire ,dar oricum nu pe mess...:)

Iar voi, cei care faceți discuțiile acestea, desigur că aveți toată înțelepciunea, sunteți cu toții deasupra celor pe care-i judecați. Voi puteți statornici regulile din mănăstiri, voi știți e are voie și ce nu are voie monahul.
Voi îngăduiți sau nu, voi permiteți sau nu...
Vai, vai, vai ce meșteri judecători sunteți cu toții! Faceți o strigare, chemați la ordine toți stareții și bătrânii mănăstirilor, dați-le niște table de legi, ceva! Că bieții de ei s-au rătăcit de tot! Noroc cu voi, că altfel, se duceau mănăstirile de râpă...
Păi, dragilor, dacă aveți arâra pricepere și pe toate le știți, cum de nu știți că nu se cuvine mirenilor să judece pe monahi? Chiar ați terminat cu grădina proprie, de vă aruncați privirea peste gard? Chiar perfecți vă simțiți?
Vedeți voi, pe monahi are cine să-i judece. Și nu voi sunteți aceia. Iar monahii nu vă datorează vouă nici ascultare, nici socoteală, nici altceva. Simplul fapt că ei, monahii, se roagă pentru noi toți ar trebui să vă smerească.
Dar nu, voi trebuie să le faceți și programul, și să le rânduiți ascultările, și tot.
V-au mai spus și alții: în mănăstiri se mai scriu și cărți, se mai redactează și publicații (vezi Glasul monahilor, Atitudini și altele). Se mai fac și alte lucrări. Se fac lucruri de care mulți dintre voi habar nu aveți. Dar vă găsiți să ridicați gânduri - că așa considerați voi.
Faceți rânduială întâi în cele ale voastre. Faceți rânduială în cele lumești. Și când acestea vor fi terminate și rânduite, poate vă va cere cineva ajutorul și în altele.
Până atunci, ședeți voi fain frumos pe locurile voastre și nu vă mai băgați în lucruri care nu sunt nicicum de competența voastră. Fără nicio supărare, dar dacă voi spuneți că ale călugărului nu sunt laptopul și mess-ul și blogurile și celelalte de acest fel, de ce vi se pare că partea voastră e să faceți legea monahului?
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)