Subiect: Joc!!!
View Single Post
  #92  
Vechi 31.01.2011, 11:32:52
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu știu dacă păcătuiești că judeci animalele, dar am o pildă pentru tine, care se poate extinde la toate speciile de animale

In lavra lui avva Petru trăia un călugăr bătrân. Acesta adeseori pleca din mânăstire și rămânea pe țărmurile râului Iordan. Acolo dormea unde găsea un culcuș de leu. Intr o zi a găsit intr-o peșteră doi pui de lei și i-a adus in biserică, inveliți in haina cu care se imbrăca. Și le-a spus :
-Dacă vom păzi poruncile Domnului nostru Iisus Hristos , leii se vor teme de noi. Insâ, din pricina păcatelor noastre am ajuns robi si de asta ne temem mai mult de ei. Frații au rămas adânc mișcați de cuvintele bătrânului și au plecat la chiliile lor.

Mi-a placut !
Animalele saracele , tot din vina noastra bantuiec infometate aiurea pe strazi....Mai musca e drept dar n-o fac premeditat...Mult mai periculoasa este haita umana....Omul te sfasie din nimicuri....Daca nu crezi si nu vezi ca el un lucru, te sfasie, daca simte ca e depasit , musca....sa n-ai mai mult , sa nu fii mai mult...Apoi omul nu uita....si te sfasie de cate ori isi aduce aminte...Pe cand un caine.....batut, chinuit tot vine la stapan taraindu-se...Nu tradeaza....nu invidiaza, nu minte, nu judeca...Acum sigur...toti suntem ai LUI, dar omului Domnul i-a daruit mult mai multe inzestrari, pacat ca unii si le risipesc aiurea....Dumnezeu sa fie cu noi !