View Single Post
  #19  
Vechi 03.10.2021, 21:33:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Îți mulțumesc oricum pentru prilejul pe care mi l-ai dat de a căuta învățături Biblice, cu adevărat e un izvor nesecat din care poți prelua noi și noi interpretări iar unele versete se interpretrează prin tehnica întrepătrunderii.

Iertare pentru observațiile făcute.

Am găsit ce spune un călugăr (care cred că a tradus Everghetinosul)despre termenul de preafericit, de unde vine, e mai mult o adresare de politețe.

http://www.cuvantul-ortodox.ro/frate...-banci-diavol/

„Stiti cum se numeste Patriarhul? Il numim “Preafericit”. De ce il numim asa? Patriarhul se alege, in mod normal, dintre calugari. Toti episcopii trebuie sa fie calugari. Imaginati-va ca din noi toti, care stam retrasi pe toate coclaurile astea, se alege [la modul ideal, originar, n.n.] cel care este cel mai… fericit. Pentru ca un om care s-a retras din lume se chema in vechea limba romaneasca “fericit”. Cand cineva vorbea despre un pustnic care s-a retras, zicea: “Fericitul… cutare”. Ei, dintre acesti fericiti care s-au retras din lume cel mai fericit este ales, el este… Preafericit.”

Nici în Biblie nu spune să te adresezi cuiva cu Sanctitatea Sa, Serenisimul Principe, Alteța Sa Regală, Majestatea sa , dar astea sunt strict adresări protocolare, politicoase, reverențioase din cultura românească.

Nu știu dacă incomodează pe cineva că e numit un ierarh prea sfințit de exemplu, adică se vede faptul că are atribuții bisericești speciale, un preot nu poate hirotoni nici diacon, nici preot, nici episcop, un alt episcop da, e pur o distincție ierarhică care arată deplinătatea administrării tainelor, exprimarea e luată în bășcălie prea tare.

Ce spune apostolul Pavel ?

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 13
7. Dați deci tuturor cele ce sunteți datori: celui cu darea, darea; celui cu vama, vamă; celui cu teama, teamă; celui cu cinstea, cinste.

Pe epitaf când trece la Domnul scrie simplu episcopul cutare, patriarhul cutare, nu cred că un episcop sau patriarh nu se simte respectat dacă i se spune părinte episcop, părinte patriarh, nu știu dacă ține el neapărat să i se spună doar într-un mod, eu n-am întâlnit așa ceva să corecteze un episcop pe cineva că i s-a adresat părinte episcop, părinte patriarh.

Cât privește adresarea părinte profesor poate e din respect al învățăcelului față de înaintașul său care-l învață tainele scrierilor bisericești.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 21:38:04.