View Single Post
  #27  
Vechi 04.10.2021, 20:06:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Diferența majora fiind următoarea :În VT Marii Preoți făceau jertfe pentru curățirea și iertarea păcatelor, după cum se vorbește și în textele citate.

Prin Hristos, Singurul Arhiereu din veac Și Mare Preot s-a terminat necesitatea jertfelor.
Acum revelația e deplină, e și normal că s-a schimbat jertfa oficiată, acum e trupul și sângele lui Hristos, n-am văzut niciun ierarh să jertfească viței, turturici.

Episcopii de acum oficiază jertfa lui Hristos, nu în numele lor, nici arhiereii vechiului Testament nu făceau oficial nimic în numele lor, arhiereii veterotestamentari nu aveau revelație deplină, deci episcopii sunt mai înalți în cunoaștere și în deplinătatea Harului.

Cât privește ierarhia, ea nu a fost desființată niciodată, altfel nu ar fi nicio distincție între episcop și preot, preot și diacon, dacă toți care cred ar putea face orice.

A rămas în vigoare și aceasta:
Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 5
4.Și nimeni nu-și ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum și Aaron.

E clar că există și o succesiune în timp, nimeni nu se poate hirotoni singur, nu ajunge să crezi Lui ca să faci pe cele ale episcopului și preotului, înainte de treapta ta sigur e cineva mai înaintat în ierarhie.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
E a făcut ultima mare jertfă prin Sângele și Trupul Său pentru iertarea păcatelor tuturor.
Asta nu exclude cuminecarea și prefacerea în Trupul și Sângele Domnului la liturghie.

Ioan cap 6.
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu.
58. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinții voștri mana și au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Exercițiu de imaginație, iar îl propun...

Ia gândiți-vă sa vina acum Hristos pe pământ, nu în slava și putere, precum la Judecată, sa zicem asa în trecere...

Întrebare simplă cum s-ar raporta la oricare cult sau Biserică Tradițională care pretinde ca este înființată de El sau are autoritatea Lui.
Asta o să vedem la sfârșit, cum s-ar raporta la cei care au minimalizat totul, care au teoria minimalismului dogmatic e o altă întrebare ?

Cum s-ar raporta la cei care desființează ierarhiile ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.10.2021 at 20:09:22.