View Single Post
  #30  
Vechi 04.10.2021, 22:57:49
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.047
Implicit

Creștinism pur nu ai sa găsești...

Asa ca o paranteză,actualul teritoriu românesc a fost "alfabetizat" de către iezuiti și Calvini, Coresi deși era diacon ortodox, a publicat sub influenta calvinilor, dacă era după ortodocși, tot în slavona auzeai liturghia.La fel și în cazul catolicilor, care tot la intervenția lui Luther s-au gândit sa scoată latina și să-i lase pe oameni sa înțeleagă ce vorbesc ei acolo.

Asa, deci dacă îmi arăți dogma pura creștină...

Sa vedem puțin arealul geografic, practic primii care au rafinat creștinismul au fost filosofii, în timpul de apariție al creștinismului Platon, sau influenta lui, ca era mort, făcea legea încă. Practic tradiția patristica reprezintă o continuare în special a platonismului, și a altor curente filosofice, sub eticheta creștinismului, sau cum prefera ei sa spună ca acestea au deschis calea creștinismului...

Practic bisericile s-au construit pe ruinele templelor și dogmele pe cărțile filosofilor...

Deci,catolicismul și teologia, gândirea catolica asta sunt, Augustin, Toma de Aguino și ceilalți mai relevanți s-au înfruptat din filosofia greaca întâi și după au transformat-o în teologie creștină.

Te duci într-o biserica catolica arhitectura, statui, arta, muzica, sărbători și etc toate reprezinta o reinterpretare a antichității și religiei greco - romane...

În zona de orient, deși încă sub influenta romana, a pătruns curentul religiilor orientale, misticism, ascetism, pictura specifica cu aureola sfinților, mătănii etc... Acestea toate duc în zona de hinduism, budism...

Dacă vorbim despre persecuțiile creștinilor, și martiriul lor, hai sa vorbim și despre persecuțiile creștinilor asupra celorlați după ce au devenit religie oficiala, sau cum au dat foc bibliotecii din Alexandria, cea mai mare din lume...

Sau persecuțiile dintre creștini, sau inchiziția sau cruciadele etc...

Deci, care mai e poporul lui Dumnezeu?

PS

Ziceai ca, m-am făcut de râs ca am zis ca am zis ca nu există dascăli ai bisericii, zicând ca Hristos este singurul...

Pai tocmai ți-am explicat mai sus, toți s-au inspirat din filosofia greaca, în special din Platon și Aristotel...

Deci singurii învățători ai bisericii ar fi Platon și Aristotel, care apropo sunt pictați pe unele mănăstiri..

Întrebare, dacă aceștia doi erai deajuns, ca s-au născut înainte de Hristos...

De ce s-a mai întrupat Fiul Lui Dumnezeu?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 04.10.2021 at 23:28:39.