View Single Post
  #40  
Vechi 10.12.2009, 14:15:18
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca suntem sinceri vom vedea si bune si rele la conationalii nostri. Un om greseste pentru ca e om nu pentru ca e evreu sau roman. Iar daca vedem numai greselile unora, iar ale altora le acoperim inseamna ca suntem partinitori.

Evreucelales, te superi degeaba, n-a impartit nimeni lumea. Ti s-a spus ca si conationalii tai au facut greseli. Atata tot. Daca ai intrat in acest dialog, fii un evreu cu adevarat ales si analizeaza cu luciditate situatiile prezentate fara a considera ca acestea sunt jigniri personale. Avem si noi sensibilitatea noastra fata de eroii neamului , asa cum o aveti si voi. Exagerarile nu duc la nimic bun. Daca te voi respecta, atunci voi face acest lucru pentru calitatile tale, nu pentru ca apartii unei anumite nationalitati.
Ce scri domnule? Am cautat unde s-a scris ca romanii au gresit cu ceva, de exemplu cu pogromurile care au facut evreilor . Cum ostasii romani au fost trimesi de general Antonescu ca sa omoare familii intregi de evrei in Moldova si Basarabia. Dupa cum i-mi amintesc, numai eu am adus aminte de asta. Pe de alta parte,evreii au fost facuti vinovati de tot felul de fapte care nu au fost niciodata sprijinite de fapte istorice reale si binecunoscute.
Citeste mai inainte cum o javra antisemita declara "da sunt antisemita" inainte de toarna aci pe un forum religios a crestinilor ortodoxi, minciuni si basme numai ca sa inegreasca fata evreilor.
Eu, evreul pe acest forum am pentru el onoare cum am pentru toate forumurile de diferite credinte dar mi se pare ca propagarea antisemitismului aci este ca si cum ce scri in general despre evrei se refera si la Mantuitorul vostru care si el facea parte din poporul evreilor.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote