View Single Post
  #29  
Vechi 19.02.2010, 00:47:52
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Cuvantul lui Dumnezeu este mereu actual

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
M-am intrebat adesea,tinand cont de plictiseala cronica,pe care mi-o genereaza de fiecare data,statul in biserica,in timpul slujbei,de ce, oare bisericile apostolice prefera sa uzeze de aceleasi stravechi formule cultice,anacronice si inadaptate omului modern !
De la continua lalaiala fara sfarsit, pana la predica fara substanta a unui preot oratoric netalentat si plictisit,care nu are forta sa transmita mesajul biblic,mi se pare ca bisericile apostolice, nu fac decat sa plictiseasca un doritor de credinta modern !
Chiar si tipul de comunitate impersonala, pe care il cultiva biserica de oras, mi se pare rece si alienant !
Prin comparatie, daca ne uitam la unele biserici protestante, vom vedea ca ele,s-au adaptat modernitatii,si sunt mult mai aproape de omul simplu, prin mesajul biblic,si prin discursul acestui mesaj ,care ocupa un loc si un rol ,mult mai important in economia ritualului !
Biserica protestanta, pune un aceent mult mai apasat pe trairea comunitara a credintei,si pe discursul amplu asupra mesajului biblic !
Si asta se vede numai-decat,in atitudinea mult mai fanatica a pocaitilor,si mult mai ferma in acte de credinta,fata de atitudinea ipocrita si lipsita de fapte crestinesti concrete,a unora dintre cei ce merg la bisercile apostolice, numai pt a mai bifa o duminica de prezenta la biserica !
In concluzie, de ce nu s-ar impune o reformare a cultului,pentru o mai buna adaptare la problemele omului modern ?
Aproape fiecare situatie descrisa in Sf. Evanghelii etc, are aplicatii in viata noastra, ni se poate aplica fiecaruia dintre noi, la anumite momente din viata (ne putem regasi fiecare in atare situatii descrise in Sf. Evanghelii). Desi au trecut atatia ani, ele sunt mai actuale ca niciodata! De fapt, sunt mereu actuale. Idem si scrierile atator Sf. Parinti. Trebuie numai sa deschidem ochii sufletesti (in adevaratul sens al cuvantului). Si sa fim mai receptivi la mesajul lor, sa cautam sa-l intelegem si sa-l implinim, pe cat posibil!… sa nu mai dormim in continuare, sa nu mai fim (sa nu ne mai aratam) tot nereceptivi, orbi si surzi, indiferenti, plini de ipocrizie etc – intr-un cuvant, sa nu ne mai tot ‘ascundem dupa deget’. A, si sa nu mai tot judecam/criticam pe altii (intr-un fel sau altul - prin analizarea aparentzelor si atitudinilor lor s.a.m.d. - mai bine am incerca sa analizam si meditam, sa incercam sa pricepem mai mult Cuvantul lui Dumnezeu, exprimat prin Sf. Scripturi si prin rugaciunile din cadrul slujbelor), ci sa luam seama la noi insine, mai degraba - ar fi cel mai recomandabil/indicat.
Reply With Quote