View Single Post
  #411  
Vechi 23.09.2016, 10:26:11
Omul care rade Omul care rade is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

(Sper sa fiu on-topic)

In clasa a 10-a, la ora de psihologie, a venit o doamna doctor/psiholog (nu mai tin bine minte) si ne-a prezentat cam cum sta situatia in ce tine de relatiile sexuale si riscurile la care un om este supus daca alege sa-si inceapa viata sexuala. Ni s-a explicat cat de problematice pot fi BTS-urile (chiar f problematice, daca vorbim de hepatite si HIV), cat de importanta este bariera de protectie in timpul actului. Mi-aduc aminte ca ni s-a spus ca e de preferat sa nu ne grabim si sa nu ne lasam invinsi de curiozitate, lucrurile vor veni de la sine la momentul potrivit.
De asemeni, ni s-a spus despre gravitatea conceperii unui copil nedorit si cat de puternica poate fi trauma unui avort (daca tanara nu se simte inca pregatita pentru cresterea lui sau familia o constrange sa renunte la copil).
Tin minte ca acele cateva ore au fost f interesante, am invatat multe atunci. Si nu s-a vorbit despre cum anume trebuie sa se desfasoare un act sexual - ni s-a spus ca vom descoperi singuri atunci cand va fi timpul.
Banuiesc ca se intampla si in alte scoli acest lucru (sau nu?), nu stiu daca era obligatoriu sau nu.

Nu stiu exact ce se intampla azi la scoala (am citit putin prin topic, dar nu am avut timp sa parcurg tot), dar consider ca informatii de ordinul prezentat de mine mai sus pot fi benefice.

Numai bine!
Reply With Quote