View Single Post
  #251  
Vechi 08.10.2013, 00:21:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Ca face Parintele cel din Ceruri cand copii Sai (credinciosii) repeta aceeasi greseala (pacat) de o suta de ori si nu inteleg de vorba buna?

... in timp ce aceiasi copii se roaga Lui "si ne iarta noua greselile noastre precum iertam si noi gresitilor nostrii"...

Oare cum se asteapta sa fie "educat" de catre Dumnezeu, pentru pacatele sale, un om care isi bate copilul?
Domnule, problema gravă este că UNII DINTRE cei care fac apologia "științifică" și chiar "teologică" a pedepselor fizice asupra copiilor Îl percep pe Dumnezeu într-un mod diferit față de noi.
În loc să se automodeleze după asemănarea Tatălui ceresc, ei și-L imaginează pe El după asemănarea lor, atribuindu-I inclusiv comportamentele pe care ei le adoptă în relația cu proprii copii.
Ei Îi atribuie lui Dumnezeu toate nenorocirile și tragediile din lume - ce erezie! -, imaginându-și, apoi, că-L apără și formulând, în acest scop, idei aberante de tipul: "Dumnezeu îi pedepsește pe copii pentru păcatele părinților"; "El nu vrea să suferim, dar aduce suferința asupra noastră din motive pedagogice" etc etc.
Argumentele tipice, vechi de când lumea, ale prietenilor lui Iov și "avocaților" autoproclamați ai Divinității.
Am curaj să pariez că, la întrebarea dvs (care, în mod normal, ar trebui să rămână retorică), veți primi inclusiv răspunsuri de tipul: "Ce face Dumnezeu cu cei neascultători? Le pedepsește copiii după a patra generație".
Nu știu... În ultima vreme, începe să mă mâhnească din ce în ce mai mult dogmatismul... nu dogmatica, ci dogmatismul.
Dumnezeu să fie cu dvs și vă felicit din toată inima pentru toate mesajele pe care le postați, mesaje care-mi umplu inima de liniște și bucurie!
Cu deosebită prețuire,
L S
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 08.10.2013 at 00:55:56.
Reply With Quote