Subiect: Confesionalul
View Single Post
  #10  
Vechi 17.07.2009, 01:30:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Primele confesionale inchise si prevazute cu gratii, apar in sec al XIV lea la Pisa si se generalizeaza in sec al XVI lea (la catolici). Insa, prin aparitia acestei incaperi preotul nu mai pune mana pe capul penitentului pentru a acorda iertarea. Ceea ce-mi pare a fi o abatere. Nu ar fi exclus ca in curand, sa se incurajeze plecand de aici si spovedania online. Ar fi de ajuns ca preotul sa intinda mana catre mine asa cum se petrece aici si eu sa primesc iertarea de pacate.
Totul este juridic. Parca am primit sentinta si merg in temnita. Unde este relatia personala cu Dumnezeu? de fapt in teologia catolica Dumnezeu este transcendent. Cat de frumos este in Ortodoxie- si ii admir pe preotii care fac Taina Spovedaniei langa icoana Mantuitorului, nu cred ca este prescriptie clara tipiconala ca Spovedania sa se savarseasca la icoana Mantuitorului- insa cand auzi rugaciunea: "iata fiule, Hristos sta in mijlocul noastru primid marturisirea..." simti ca cerul a coborat pe pamant, ca Hristos este prezent.
Reply With Quote