View Single Post
  #61  
Vechi 04.09.2009, 09:52:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Iisus nu e in discoteca. Voi in ce spatiu astral traiti? Mie nu mi s-a parut niciodata ca Iisus ar fi in discoteca sau in vreun alt loc de distractie de gen unde se gaseste alcool si bautura. (...) In mod sigur, discoteca nu este pentru rugaciune. (...) Un alt aspect e cel a omniprezentei. Evident, Dumnezeu e omniprezent. Dar sunt dintre voi care nu pun in calcul e si atotputernicia Lui. Daca e atotputernic, atunci poate sa... nu fie omniprezent? Iar in lipsa Lui, sa fie acolo, asa cum e in lipsa luminii, intunericul? Nu stiu. Dar stiu ca Dumnezeu nu e omniprezent intr-un mod in care il intelegem noi. Daca ar fi omniprezent in logica noastra, atunci el s-ar regasi in fiecare animal, piatra, copac, am da in panteism, s-ar regasi in fiecare ritual satanic, am da in satanism. Dumnezeu se regaseste intr-o conducta de canalizare? Dumnezeu se regaseste in sufletul aceluia care il refuza si face pacate de moarte, asa cum sunt satanistii? Se gaseste cumva prin bordeluri si carciumi, atunci cand oamenii aleg de buna voie sa stea acolo? Nu cred in aceasta omniprezenta. (...) La asa ceva pot sa il indemn pe respectivul user sa aleaga discoteca in locul bisericii, daca tot e acolo Dumnezeu si sunt oameni iubiti de El. Sper sa nu se imbete prea tare.
Iarta'ma pentru faptul de a te fi mahnit randurile mele.

Nadajduiesc insa ca cele gandite de mine sa nu fie nici cadere din dreapta credinta, nici incredere prea mare in iubirea lui Dumnezeu. Sunt constient ca Domnul si pedepseste si mustra si rasplateste, insa este o vreme pentru toate.

Daca noi credem ca uraciunea unui loc (discoteca, bar, satanism) il alunga de acolo pe Hristos, ar insemna ca curatenia nu poate sta la un loc cu murdaria, fara a se murdari si ea. Si nu este chiar asa. Curatenia nu poate fi murdarita, de orisicat rau ar fi inconjurata. Biserica nu este atinsa intru nimic de pacatosenia celor mai multi dintre noi. Si multi nu merg la Biserica spre a se mantui, ci doar dintr'o obisnuinta, ca asa e bine sau din rusine.

Da, discoteca nu e pentru rugaciune. Dar e un loc unde sufletul isi poate da seama ca toate sunt desertaciuni, unde se poate simti singur, teribil de singur. Iar daca in acele momente de crunta constientizare a singuratatii, in pofida multimii de oameni, de fata ar fi doar diavolul, acel suflet se va indrepta cu siguranta spre sinucidere, ori ceva de gen. Dar daca si Hristos este aproape de acela, precum si este, ii va veni in ajutor.

Ma intreb: daca Parintii din Pateric mergeau in bordeluri, fara nici o ezitare, se intalneau cu desfrantatele si, facandu'si canonul de rugaciune, la plecare, acelea plecau cu ei, cerandu'le sa le duca la o manastire de maici... oare nu ar face aceasta Insusi Hristos, care doreste mantuirea tuturor, mai mult decat cel mai mare sfant de pe pamant.

Incercam sa spun doar atat: Hristos nu il paraseste niciodata pe om, chiar daca omul nu vrea sa auda de Hristos. Hristos are o dragoste insistenta, insa ascunsa. Pana ce omul nu va voi sa priveasca de bunavoie spre El, Hristos nu isi va face simtita prezenta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote