View Single Post
  #3  
Vechi 29.09.2010, 17:14:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Taina Sfantului Botez este singura Sfanta Taina care poate fi savarsita si de catre un mirean insa doar in cazuri exceptionale. Celelate Sfinte Taine nu pot fi savarsite decat de catre preot.
Exista o istorioara care suna cam asa: pe o corabie lovita de furtuna, niste crestini au inteles ca urmeaza sa moara in curand, pentru ca a inceput sa ia apa corabia si erau destul de departe in larg. Atunci s-au hotarat sa isi marturiseasca unul altuia pacatele, sperand in iertarea de la Dumnezeu. Si toti cei de pe vas au murit inecati, mai putin unul singur care s-a agatat de un lemn. Si atunci i s-a descoperit cum sufletele ccelorlalti s-au inaltat la Cer in chip de porumbei, iar lui i-a parut rau ca nu l-a luat si pe el Dumnezeu cu prietenii lui.

Evident ca i s-a descoperit ca sa ne spuna si noua, sa stim ce avem de facut in caz de nevoie.

Aceasta intamplare am citit-o mai demult si nu retin in ce carte. Nu e inventia mea si eu am citit doar literatura ortodoxa. Sunt sigur ca unii forumisti o cunosc si sper sa dea referinta daca-si amintesc. Nu e din Patericul Egiptean, am cautat-o deja.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote