Subiect: Relatii trupesti
View Single Post
  #63  
Vechi 01.04.2017, 20:32:53
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
tu aveai interesul sa nu intelegi
te consideram, alaturi de CristianR, Mihnea Dragomir, Catalin si alti cativa, printre cei care nu pun la indoiala buna credinta a preopinentului, nici chiar atunci cand ar avea motive de indoiala!!!, dar m-am inselat.
acel pasaj a fost citat de tine si pentru ca sunt sigur ca nu-l inteleg corect am rugat indrumare, ai preferat sa nu-mi raspunzi ci sa ma admonestezi. am cautat cam doua ore in cursul zilei o explicatie la acel pasaj, nu am gasit multe, voi posta una mai jos care nu este suficienta, eu chiar cred ca acel pasaj urmat de cuvintele lui Hristos reprezinta o despartire brutala de Vechiul Testament. iata ce am gasit:

"2.Castitatea benevola
Casatoria e o institutie dumnezeiasca si Biserica a ridicat-o la rangul de Taina.Pentru scopuri inalte, atat morale cat si crestine
si pentru dezzvoltarea exclusiva a slujirii dumnezeiesti, se recomanda castitatea.
Apostolul Pavel vorbeste despre folosul castitatii; dar precizeaza ca aceste este un sfat al sau si nu o porunca: " N-avem, oare, dreptul să purtăm cu noi o femeie soră, ca și ceilalți apostoli, ca și frații Domnului, ca și Chefa? ...Ci îmi chinuiesc@ trupul meu și îl supun robiei; ca nu cumva, altora propovăduind, eu însumi să mă fac netrebnic." (1Cor 9,5 si 27)

"Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă" (Mt 19, 10-12)
Se deduce ca aceasta castitate este laudata si recomandata pentru scopuri inalte si duhovnicesti. Castitatii benevole i se supun monahii, fiindca ei fagaduiesc in fata lui Dumnezeu ca I se vor dedica toata viata.Exista si alti oameni (barbati si femei)
care nu intra in manastire, dar traiesc in castitate benevola si asumata toata viata lor.Astazi sunt putini, insa la inceputurile
Crestinismului erau mult mai multi. Ei fac aceasta alegere in scopuri crestine si bisericesti."

ps.copacel, apreciez ca esti direct, dar am "curvit", dupa cum zici, inainte de casatorie, nu mi-am inselat niciodata nevasta si nici nu am de gand.

Last edited by Lancelot; 01.04.2017 at 20:41:58.
Reply With Quote