View Single Post
  #9  
Vechi 02.12.2018, 23:16:52
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Acum cativa ani am incercat cateva cariere dar nu mi-au placut si acum am gasit postliceale pe internet care din cate am inteles te invata sa devii meserias.Parintii nu mi-au dat multe sfaturi si am inceput sa oscilez in 2 directii fara a fi ghidat de cineva.Acum sincer sa fiu imi place sa calatoresc in alte tari dar din pacate nu am ramas cu multe in scoala generala si cred ca voi esua in cariere stiintifice precumrofesor,inginer,arhitect,etc.Eu ma asteptam sa invat partea practica in scoala si nu partea teoretica.Am ramas cu partea teoretica pe care o gasesc inutila dupa mult studiu individual si am ramas la concluzia ca scoala in sine este o pierdere de timp si de energie.Observ ca peste tot proverbul:Meseria se fura,nu se invata se aplica dar eu nu il gasesc in dex(Explicatia este diferita:A fura meseria care nu este identic cu proverbul acesta).Am rasfoit proverbele romanesti si nu scria nicaieri de acest proverb.
La ce se refera?Se refera la faptul ca poti fura meserie(de la altul) fara sa inveti?
Nu scrie dar e o vorba practica. Adica mergand sa zic la un curs de instalatori la Casa de cultura, acolo te vor invata niste idei generale,meseria o vei invata la fata locului, avand tangenta cu un meserias sau mai multi. Deci o vei "fura" daca vei fi atent, si iti vei da interesu. Daca sa zic te vei hotara ptr meseria asta de instalator sa stii ca e de lucru mult si vei putea face bani si lucrand dupa orele de program. Vointa sa ai si seriozitate ca nu e o meserie grea. Deja multi care ii stiu sau pensionat si tineri nu stiu pe nimeni. E de lucru pana ii lumea , si daca vor auzi unii ca esti serios, vei putea castiga bani destui si dupa program.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote