Subiect: Dumnezeu uraste?
View Single Post
  #115  
Vechi 11.04.2011, 13:34:31
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Dumnezeu uraste pacatul.
"Urasc lunile noi si sarbatorile voastre sunt pentru Mine o povara. Ajunge!" (Isaia 1:14)
"Trimis-am la voi necontenit pe toti slujitorii Mei, proorocii; i-am trimis dis-de-dimineata, ca sa va spuna: Nu faceti acest lucru uracios, pe care Eu il urasc." (Ieremia 44:4)
"Urat-am, dispretuit-am praznuirile voastre si nu simt nici o placere pentru sarbatorile voastre." (Amos 5:21)
"Domnul Dumnezeu a jurat pe Sine insusi si Domnul Dumnezeul ostirilor a zis: "Mi-e scarba de mandria lui Iacov si-i urasc palatele; de aceea voi da in mana vrajmasului cetatea cu tot ce este in ea." (Amos 6: 8)
"Ai insa partea buna ca urasti faptele nicolaitilor, pe care le urasc si Eu." (Apocalipsa 2:6)
Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Eu Cezar Ioan, crestin ortodox, cred si marturisesc aici ca Dumnezeu NU uraste.
După cum am mai scris: fiecare dintre noi crede după cum este educat să creadă.

Se pare că pentru dumneata frate Cezar Ioan, crestin ortodox, nu e nici o problemă să contrazici în mod flagrant Scriptura. Poți aduce argumente sofisticate însă în momentul în care Dumnezeu spune în Biblie „Eu urăsc ...”, iar dumneata spui: „vă spun eu că Dumnezeu nu urăște”, este o mare problemă.

Fie dumneata definești termenul „a urî” în mod diferit de Biblie, (și cel mai probabil asta se întâmplă), fie contrazici în mod flagrant Biblia și atunci afirmația dumitale este neadevărată.
Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Un preot ortodox poate talcui in Duhul Sfant pasajele extrase de tine.
Sunt convins că un preot ortodox poate tâlcui pasajele in care se spune că Dumnezeu urăste păcatul. Că poate explica MODUL în care Dumnezeu urăște păcatul.

Dar orice preot ortodox care, tâlcuind Biblia va ajunge să contrazică Biblia, va avea o tâlcuire falsă.
Nimeni nu are dreptul să tâlcuiască Biblia în acest mod:
- Biblia spune: Dumnezeu urăște
- Tâlcuitorul spune: Dumnezeu nu urăște
Tot ce are voie creștinul să spună este ceva de felul următor: „da, Biblia afirmă că Dumnezeu urăște și negreșit așa este. Însă ura lui Dumnezeu trebuie înțeleasă în felul următor:..........”

Nici un creștin nu are voie sa afirme: „da, Biblia spune că Dumnezeu urăște dar vă spun eu că Dumnezeu NU urăște!”.

Biblia e sfântă, inspirată, cu totul vrednică de crezare și infailibilă.
Dacă ea afirmă în Vechiul și în Noul Testament că Dumnezeu urăște nu mai rămâne altceva decât să înțelegem cum urăște Dumnezeu și să credem. Și să-L aceptăm pe Dumnezeu așa cum este El descris de Biblie.
Nu cum am vrea noi să fie, nu cum ni-L descriu contemporanii noștri ci cum l-au prezentat profeții, Mântuitorul și Apostolii.

Last edited by vinerea13; 11.04.2011 at 13:48:17.
Reply With Quote