View Single Post
  #8  
Vechi 29.12.2011, 08:53:41
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morroshan Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns.
Cu placere. Si, scuze pentru intarzierea cu care raspund acum. Nu prea am mai avut timp de forum si, in plus, am uitat de topicul acesta (sunt obisnuit sa ma uit la ce se discuta pe "secte si culte").


Citat:
În prealabil postat de morroshan Vezi mesajul
Haideti sa incepem cu primul punct si sa vedem unde ajungem de aici. Ati spus ca trebuie sa incepem cu versetul 14 ca sa putem intelege ce spune versetul 16. Versetul 14 spune:

14. Ștergând zapisul ce era asupra noastră, care ne era potrivnic cu rânduielile lui, și l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce.

In linkul in care l-ati dat sustineti ca zapisul se refera doar la regulile scrise de Moise si nu la legea scrisa in piatra de Dumnezeu. Puteti sa imi explicati in viziunea dumneavoastra cum acest zapis scris de Moise era impotriva noastra.
"Luati aceastã carte a legii si o puneti de-a dreapta chivotului legii Domnului Dumnezeului vostru si va fi ea acolo mãrturie împotriva ta."(Deuteronom 31:26).

Putem continua paralela inceputa:
4. zapisul (cartea) cu legile era scris de Moise - Legile care contineau si porunca a 4-a erau scrise de insusi Dumnezeu;
5. zapisul era pus langa chivot - Legile scrise in piatra (inclusiv porunca despre ziua a saptea) au fost puse in chivot;
6. zapisul scris de Moise era folosit ca martor impotriva noastra (continea blesteme si pedepse - fiind un fel de cod penal) - porunca scrisa in piatra (porunca pentru ziua a saptea), de insusi Dumnezeu, nu pedepsea (era precum Constitutia), nu era impotriva noastra ci era pentru noi ("sabatul este pentru om");

Citat:
În prealabil postat de morroshan Vezi mesajul
Mergand mai departe si conectand cu versetul 13
13. Iar pe voi care erați morți, în fărădelegile și în netăierea împrejur a trupului vostru, v-a făcut vii, împreună cu Sine, iertându-ne toate greșealele;

Care este conexiunea intre zapisul lui Moise si iertarea de toate gresealele?
Aceasta conexiune o explica foarte clar versetul din Fapte 13:39 (am dat un exemplu):

"Si oricine crede, este iertat prin El de toate lucrurile de care n-ati putut fi iertati prin Legea lui Moise."

Zapisul cu pedepsele si blestemele a fost "pironit pe Cruce", odata cu Hristos. Mantuitorul ne-a adus iertarea, dar nu a sters poruncile scrise in piatra de insusi Dumnezeu.