Subiect: Sfintii Zilei
View Single Post
  #972  
Vechi 17.11.2017, 00:36:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sfântul Grigorie Taumaturgul a trăit în timpul împăratului Aurelian (270-275) și s-a născut în Neocezareea Pontului, aproape de Armenia, din părinți bogați. După moartea tatălui său, pe când Grigorie avea 14 ani, mama sa l-a trimis la dascăli de seamă, unde a învățat limba latină și arta oratoriei, încât mulți ajunseseră să se minuneze de darurile sale. Sfântul Grigorie a studiat și în Alexandria Egiptului, unde a fost ucenicul lui Origen (185-254), împreună cu fratele său, Atinodor. Tot aici a învățat și medicina. După ce s-a convertit la creștinism, fiind botezat în numele Preasfintei Treimi, a părăsit toate măririle și s-a retras într-un loc singuratic, viețuind în rugăciune și în adâncirea dumnezeieștii înțelepciuni a Sfintelor Scripturi. Pentru calitățile sale deosebite, Grigorie a fost ales și hirotonit Episcop al Neocezareei, împotriva voii sale. Pentru credința lui puternică și viața curată, Dumnezeu l-a înzestrat pe Sfântul Grigorie cu darul facerii de minuni și de aceea a primit numele Taumaturgul, adică făcătorul de minuni. A trecut la Domnul în anul 275. Pe patul de moarte fiind i-a întrebat pe cei apropiați ai săi: Câți păgâni se mai află în cetatea Neocezareei? I s-a răspuns: Se mai află 17 necredincioși, care țin la închinarea la idoli, dar cetatea întreagă crede în Hristos. Atunci Sfântul Grigorie a zis: Slavă lui Dumnezeu că numai 17 creștini am aflat când am venit aici episcop, iar acum, când merg la Domnul, atâția necredincioși rămân, câți credincioși am aflat întâi!”
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote