View Single Post
  #5  
Vechi 12.04.2010, 10:41:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lazar_andreea Vezi mesajul
Televizorul e cea mai buna "inventie", incat si dracul s-a minunat de ea.
Da, bine spus. Cred ca la inceput diavolul s'a temut de ea, gandind ce roade bune ar pute iesi din TV, insa apoi si'a dat seama prea bine de prostia omului si de viclenia lui. Asa ca, diavolul a ajuns sa iubeasca aceasta "masinarie".

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Pana atunci, ancorat puternic in lume, omul va manui cu o harnicie debordanta telecomanda.
Numarul de ore petrecut la TV este direct proportional cu cat de lumesc e omul si invers proportional cu duhovnicia lui !

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Stim foarte bine ca mintea noastra este asaltata neincetat de ganduri de tot felul. Bine este daca reusim sa ne "odihnim" mintea, atat cat putem fiecare, "cugetand la legea Domnului", la tot ceea ce este ziditor si de folos, noua si celor de langa noi.

Dar ce ne facem atunci cand nu mai avem o astfel de preocupare sau cand noi insine nu mai suntem capabili sa ne-o gasim? Ne lasam prada mintea si gandurile, spre a ne fi acaparate de TV sau PC. Fie ca ne dam sau nu seama, ele ne imprastie mintea. Cu cat suntem mai impatimiti de TV sau PC, cu atat ne este mai greu sa ne linistim si sa aflam pacea launtrica.
Asta ma doare si pe mine cel mai mult, lipsa de odihna a mintii si a inimii.

Nu ma mira, dar abia acum imi pare rau. Zecile de filme artistice, cu batai si masini, scene necuviincioase, si tot felul de bazaconii pe care mintea mea proasta le'a stocat ma vor chinui mult timp de acum inainte. Desi nu privesc la TV decat foarte rar, cateva minute la cateva zile, si acelea doar cand dau pe acasa, pe la ai mei, sunt zilnic luptat de cele stocate anterior. Mintea nu le uita, iar diavolul le scoate mai ales la rugaciune, in biserica sau in momentele de liniste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote