View Single Post
  #3  
Vechi 19.02.2013, 14:34:36
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Ma alatur cu invataturi pe aceeasi tema din Isaac Sirul, a carui invatatura s-a lipit de sufletul meu, cel mai mult.

Cuvânt al 22-lea
Pentru chipurile nădejdii celii spre Dumnezeu si cui i să cuvine a nădăjdui spre Dumnezeu și cine iaste cela ce cu nebunie și cu nepriceapere are nădeajdea.

I parte
Să face nădejdea spre Dumnezeu prin credința inimii, carea iaste bună și cu socoteală și cu cunoștință iaste.
Și să face alta, schimbată, și din fărădeleage fiind, carea iaste mincinoasă.
Omul carele nu face nicidecum purtare de grijă de lucrurile ceale stricăcioase, ci pre sineși cu totul s-au afierosit Domnului noaptea și ziua, de nimic lumesc grijindu-să pentru multă sărguința lui cea spre faptele bune și toată îndeletnicirea lui întru ceale Dumnezeești avându-o și pentru aceasta nu poartă grijă de a-și găti luiși hrane și îmbrăcăminte și gătire de loc a sălășluirii trupului și toate cealelate, acesta bine și cu cunoștință nădăjduiaște spre Domnul. [...] Căci, când așa ne așezăm, lumea ca o roabă toate ni le va găti noao și ca unor stăpâni să va supune [...] și voii noastre nu să va împotrivi.
...

II parte
Iară omul cel ce cu totul își are inima îngropată întru ceale pământești și de-a pururea împreună cu șarpele mănâncă pământ și nicidecum nu să grijeaște de ceale ce sunt bineplăcute lui Dumnezeu, ci întru toate ceale trupești chinuit iaste și slăbănogit și deșărt de toată fapta bună, [...] unul ca acesta, cu adevărat, pentru o trândăvie și deșărtăciune ca aceasta căzut iaste din bunătate. Si uneori, când ar fi strâmtorat despre oarecarea lipsire sau moarte, sau necăjit ar fi despre rodirea neleagiuirilor lui și va zice cumva așa: "Că voiu nădăjdui spre Dumnezeu și fără de grijă mă va face pre mine și răsuflare îmi va da mie". Nebune! Până în ceasul de acum nu țe-ai adus aminte de Dumnezeu, ci îl ocăriai pre El cu fărădeleagea faptelor tale și numele Lui, pentru tine, să huliia precum este scris (Rom. 2:24), iar acum cutezi a zice prin toată gura: "spre dânsul voiu nădăjdui și el îmi va ajuta mie și purtare de grijă pentru mine va face"? Bine au zis Dumnezeu prin proorocul ... <<În fieștecarea zi Mă caută pre Mine și voesc a afla căile Meale, ca unii ce fac dreptate>>

p.s. Diferența dintre mine și c. Isaac Sirul este că eu mă socotesc potrivit pentru prima categorie, iar el se socotea pe sine în cea de-a doua.

Last edited by leonte; 19.02.2013 at 14:39:16.
Reply With Quote