View Single Post
  #15  
Vechi 01.12.2016, 02:03:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Splendid deznodământ!
Așa cum întrezăream, Carlsen a abandonat cele două deschideri care i-au adus doar remize și a îndrăznit o Siciliană tăioasă. O lecție de curaj și îndemânare în momentele cheie ale unei lupte teribile. Iată, încă o dată, profilul unui campion! Învingătorul nu ezită să arunce toate resursele în joc și conduce cu o disciplină admirabilă forțele sale perfect armonizate, impunîndu-și planul de joc.

În mod special mi-a plăcut jocul de mijloc:
1) Carlsen provoacă o serie de slăbiciuni în defensiva adversarului
2) apoi taie orice contrajoc
3) ia în stăpânire, conform principiilor clasice (Nimzovici, Capablanca), centrul și cîmpul cheie d5. Slăbiciunea d6 devine veșnică.
4) Pentru a sublinia avantajul strategic așază turnurile pe coloana centrală d, asigurînd astfel coordonarea figurilor pe câmpurile esențiale d4 și d5. Aplică aici principiul supraapărării câmpurilor vitale.
5) Ca urmare, energia potențială a poziției fortificate duce la posibilități de atac la rege. Fără a se grăbi, lasă pe adversar să atace disperat și contraatacă necruțător, încununînd victoria și titlul cu un minunat sacrificiu de damă. A urmat matul imparabil.

Excelentă lecție de șah adevărat, în direct!
Felicitări și lui Sergey, a luptat admirabil, împotriva impresiei generale că va fi zdrobit în doar câteva partide. Dimpotrivă, el este cel care a rupt primul echilibrul meciului, printr-o victorie strașnică. Însă resursele lui de șah rapid s-au dovedit insuficiente iar experiența și creativitatea ieșită din comun a campionului și-au spus, de asemenea, cuvântul.

Minunat meci, iar noi să mulțumim lui Dumnezeu că l-am putut urmări în direct, participînd cu emoție la toate luptele care se prefigurau pe tablă.


P.S. Am aflat un lucru surprinzător: la 10 ani Sergey studiase deja toată Enciclopedia Finalurilor...:) Asta nici măcar unii GM n-au făcut-o, în întreaga lor carieră... Concluzia ar fi că pasiunea și munca susținută pot duce, iată, la rezultate excepționale.
Felicitări ambilor luptători! Și mii de mulțumiri pentru marea lor dăruire...:)
Reply With Quote