View Single Post
  #25  
Vechi 31.07.2014, 15:02:32
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Buna ziua!
Imi cer iertare ca intervin si eu cu o intrebare personala.
Am 40 de ani, sunt necasatorita, fara obligatii, si as vrea sa intru si eu intr-o manastire.
Acum vreun an am vorbit cu o maica de la o mare manastire din Oltenia, care mi-a zis ca ”monahismul nu mai e ce-a fost”. Am mai vorbit cu o alta maica de la o manastire mai mica din Bucuresti, care mi-a zis ceva de genul: la varsta asta nu mai e cazul sa intri in manastire, ca e cam tarziu.
Nu stiu ce sa mai cred. Amandoua m-au descurajat.
As vrea sa va spun ca am fost pe la manastiri, inca din timpul facultatii, ori in tabere de munca, ori ca simplu turist sau pelerin, si stiu cum este viata de acolo, dar nu pot alege o manastire.
Ma gandesc chiar sa infiintez eu - evident, cu binecuvantare - o manastire de maici la marginea Bucurestiului (am gasit un teren bun), pentru ca este mare nevoie de o manastire mai mare de maici in Bucuresti.
Ce sfat imi puteti da?
Putina dojana nu ne strica, si un parinte care isi iubeste copiii uneori este nevoit sa-i mai certe, mai cu blandete asa. Uneori primim un sfat mai aspru, adesea ne bucuram impreuna. Toate sa fie spre slava lui Dumnezeu. Oare ne mai intrebam noi azi, poate a vrut Dumnezeu sa ne incerce..
Parinti Duhovnici sunt nu putini la numar. Mari traitori au fost pe meleagurile noastre si sunt si azi printre noi. Dar noi, cei de azi, sa invatam sa facem ascultare.
Omul zilelor noastre cam le stie pe toate..
O manastire nu o ridica omul, manastirea e un loc sfant si cei manati de un foc launtric vietuiesc cu bucurie, in liniste, in ascultare.
In momentul cand avem o nemultumire la Parinte Duhovnic este bine sa ne descoperim gandurile. La taina spovedaniei nu este un om cel ce sta in picioare, nu ne marturisim pacatele unui om, ne cerem iertare pentru cele gresite si cerem ajutorul lui Dumnezeu sa ne putem ridica.
Sa ne indreptam pasii catre Sfanta Biserica si Dumnezeu va trimite pe cineva, astfel vom afla incotro sa mergem.
Sunt oameni bine intentionati si pe acest forum, dar nu este tocmai usor in mediul virtual sa indrumi.
Doamne ajuta..rugaciune, ascultare, tacere si multa bucurie..
Reply With Quote