View Single Post
  #155  
Vechi 20.02.2016, 22:52:41
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit

Noi toti suntem inaintea lui Dumnezeu precum copiii, omul se straduie sa cugete in curatie, cu simplitate si aducerile sale aminte sa fie dintre cele mai frumoase. Cu atat mai mult Bunul Dumnezeu priveste inspre noi intr-un mod poate de neinteles adesea pentru ratiunea umana. Este frumos sa avem preocupari duhovnicesti, dar sa nu ingaduim ca aceste preocupari sa se transforme in dispute. Unde este pace si asezare acolo este si Bunul Dumnezeu.
Este o binecuvantare sa amintesti un titlu de carte duhovnicesca in care este dezbatuta mai pe larg o anumita tematica, cei cu adevarat preocupati se vor apuca de citit..
Sufletul pentru noi oamenii simplii este o mare taina, dar celor ce se apropie cu bunavointa Dumnezeu le vorbeste, le raspunde. Cuvantul lui Dumnezeu care emana o putere si transforma fiinta noastra, este Cel care va raspunde si va hrani sufletele noastre flamande.
Sfintii Parinti ne cheama si pe noi, in acest timp scurt cand abandonam preocuparile de zi cu zi, ne cheama la rugaciune. Fiecare in slabiciunile si neajunsurile noastre, sa cerem mila si purtarea de grija a lui Dumnezeu.
Daca noua in starea aceasta de decadere na pasa si avem un gand bun pentru un suflet, cu atat mai mult Bunul Dumnezeu este Cel care va aduce odihna, pace si mangaiere.


Fost-am purtati pe brate sfinte,
Ravneau sa sape-n stanca si sa ascunda
Batrani cu chipuri luminate,
Ce-n rugi fierbinti strabat nemarginitul,
Ca arsita lumii, sa nu-i atinga,

Mahniti ca am ramas straini,
Traiuri inmuiate intr-un sigur dor,
Ani si ani ne-am tot indepartat;
Reply With Quote