View Single Post
  #6  
Vechi 04.03.2018, 13:39:25
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Chiar si bisericile ateiste?
Nu exista biserici ateiste. Dati-mi un exemplu. Eventual cea a Monstrului de spaghetti zburator. Dar stim cu totii ca a fost infiintata "la bascalie".

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Fiindca sunt preoti de o extrem de inalta valoare umana. Despre parintele Gheorghe Gogan care este in acel film ,pot sa iti spun ca la un moment dat ma spovedeam la el ,cativa ani,mergeam mai bine de trei ore cu masina sa ma spovedesc la dansul ,doar dus mai bine de trei ore . Un om bun ptr "rani sufletesti" iti dadea uneori niste raspunsuri de imi ajungeau la inima. Am plecat cu un regret de la dansul,distanta era o problema,dar invatamintele si felul bland al dansului as vrea sa il pastrez in inima ptr totdeauna. Perioda aia a fost ca un "varf" al vietii mele, ma impresiona mult si Catedrala Episcopala de acolo, era o atmosfera speciala.
N-am zis nimic rau de acest om. Am zis doar ca oastea domnului e o secta din interiorul BOR pe care BOR o tolereaza. Cel putin ortodocsi extremisti considera oastea domnului o secta, insa pe mine asta chiar nu ma intereseaza, la fel cum nu ma intereseaza nici secta aceea mare numita ortodoxie.

Cat despre preotii cu inalta valoare umana, ei sunt asa in primul rand pentru ca sunt sunt ei insisi oameni cu inalta valoare umana. Faptul ca sunt preoti e ceva de ordin secundar. Iar faptul ca sunt ortodocsi e o intamplare data de faptul ca s-au nascut in Republica Ortodoxa Romania unde din pacate oamenii cu inalta valoare umana au toate sansele sa-si piarda valoarea umana.
Reply With Quote