View Single Post
  #9  
Vechi 05.01.2021, 06:47:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Interesantă teoria PacMan. Mi se pare cea mai valabilă scripturistic....

Între soare, ”planete”, lună și pământ nu există nicio sfoară deci ”echilibrul” este la maxim de instabil și dacă ar fi așa în realitate ca în teorie atunci la cea mai mică bucățică de gheață, de meteorit de gheață care ar lovi echilibrul s-ar ieși rapid din traiectoria ciclică, din echilibru căci forțele care se exercită sunt contrare și foarte mari astfel că la cea mai mică deviație s-ar intra într-o mișcare accelerată cu consecințe nefaste.
Ca sa vezi cat de invalida scripturistic este teoria asta pentru care tu nu aduci in sustinere niciun verset din Scriptura, dar "sustzii ca are sustzinere", iti aduc eu unul care demonstreaza(dpmdv) echilibrul stabil demonstrat si de practica cosmologiei, adica de previziunile influentelor astrale, care nu se schimba,ci sunt stabile de mii de ani; in plus, uite-aici versetul din Scriptura care te contrazice(dpmdv):

6. Și a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!" Și a fost așa.
7. A făcut Dumnezeu tăria și a despărțit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mișune apele de vietăți, ființe cu viață în ele și păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Și a fost așa.(Fac1,6.7.20)


Nu,nu, "Între soare, ”planete”, lună și pământ nu există nicio sfoară", Dumnezeu a pus o tarie ca echilibrul sa fie maxim stabil.




P.S.Nu e nicio mirare ca sunteti unanim de acord asupra unei singure pareri neimpartasite de nimeni altcineva. Ar fi distractie maxima sa va contraziceti; ma si pufneste rasul!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 14.01.2021 at 04:20:59.