View Single Post
  #5  
Vechi 03.02.2010, 02:28:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
M-am tot gandit la acest aspect... si am ajuns la concluzia ca intr-un anume fel si eu sunt feminista si ca nu voi putea accepta niciodata mai putin decat egalitate intre barbat si femeie. Stiu ca tot ceea ce se intampla acum este dintr-o cauza. Care credeti ca este aceasta cauza? Femeia este toate aceste aspecte: mama, copil, prostituata, sfanta, pacatoasa. Credeti ca o femeie ar mai fi prostituata/ adultera/ pacatoasa daca ar fi respectata si apreciata cu adevarat?
Si eu imi doresc ca femeia sa fie respectata.. dar ma indoiesc ca feminismul este solutia.
Din cat vad in prezent, feminismul propune ca femeia sa fie "pe cont propriu", adica barbatul se spala pe maini de toate obligatiile pe care le are!
Nu mi se pare normal ca femeia sa fie impinsa din firescul ei, din rolul de mama si sotie, pentru a prelua roluri masculine si responsabilitati peste masura.
Lipsa de respect exista oricum, sa stii. Iar prostitutia este evident sustinuta de cerere si creste pe masura cererii! (Faptul ca azi este legalizata in multe tari nu este o dovada de respect pentru femei, dimpotriva). Mie chiar imi pare ca imaginea actuala a femeilor (hipersexualizata) promoveaza discret prostitutia.. adica barbatii aceia care vad peste tot femei dezbracate, ce sa faca si ei, mai ales ca pana si "medicina" spune ca viata sexuala stimuleaza imunitatea si "sanatatea mentala".
Repet, feminismul nu este solutia problemelor expuse de tine.
Reply With Quote