View Single Post
  #6  
Vechi 03.02.2010, 02:41:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Vin cu kef de vorba.. Sa-ti spun Maria Luisa cum se vede feminismul acolo unde locuiesc eu.
In primul rand, vara ies babele in parc (imi cer scuze, dar chiar sunt femei f in varsta) in pantaloni scurti si maieu si alearga de zor (jogging). Dincolo de latura estetica, ma intreb si eu: unde sunt nepotii, florile, preocuparile care sa reflecte intelepciunea varstei? Se comporta conform sfaturilor din revistele glossy?
Apoi, mai vad fete de 12-13 ani iesind seara in oras.. fara fusta! (Cu o bluza mai lunga, adica, abia le acopera dosul..). Este o imagine destul de normala. Este adevarat ca sunt in siguranta, ca stau in zona civilizata, dar ideea este.. aceasta este imaginea (viitoarei) femei moderne care pretinde respect?

Sunt si eu o femeie moderna. Adica la nevoie repar dusul, chiuveta, bat cuie in perete sa montez televizorul, duc masina in service (cu bebelusul in port bebe.. si-l alaptez modern intre mecanicii auto.. ok, aici sunt f retro..femeile moderne nu alapteaza!). Feminismul vine cu un pret. Sincer, prefer cratita.

..si baticul :)

Last edited by anna21; 03.02.2010 at 02:45:53.
Reply With Quote