Subiect: Ipocrizie?
View Single Post
  #29  
Vechi 21.12.2013, 22:54:48
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
De ce va place aceasta muzica?
Rezoneaza cu mine, cu dorintele mele. O muzica in care se cinta, de exemplu, despre politicieni corupti nimiciti, sau despre intoarcerea la natura, chiar pe o cale extrem de violenta, catastrofica chiar...
Dumitru73 e unul din ce mai onesti oameni, cel putin spiritual vorbind. Din punctul meu de vedere, nici nu mi-a trecut prin cap sa il consider ipocrit pentru motivul descris de dinsul in deschiderea acestui topic.
Cred sincer ca in fata lui Dumnezeu conteaza foarte mult sa fim onesti si cinstiti cu noi insine si cu cei din jur: "...si toti mincinosii, partea lor este in iazul de foc, care arde cu pucioasa". Faptul ca de pilda, colegul nostru se declara si manifesta ca ateu, este o astfel de cinste/onestitate. La o scara mai mica, nu ma sfiesc si eu sa ma manifest ca eclesiosceptic, anarhist (atentie, an archos = fara conducator, NU fara ordine, cum se interpreteaza de obicei), si sa recunosc placerea pentru acel gen de muzica, care ii socheaza pe cei mai multi practicanti ai credintei crestine. :))

Last edited by Barsaumas; 21.12.2013 at 23:04:48.
Reply With Quote