View Single Post
  #1407  
Vechi 19.02.2018, 15:34:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu am contrazis niciodata afirmatiile Scripturii.
Singurul care le contrazice, esti tu.
Doar n-o sa spui ca e asa. Eu ti-am aratat ce scrie negru pe alb, nu afirmatii cu "ba tu".
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu oricine se roaga e crestin.
Tocmai de aia a trebuit sa vina Apostolul Petru.
Cine a sustinut ca era crestin? Existau doar cativa crestini atunci. Crestin e cel ce se boteaza, primul pas. Eu am zis ca era credincios la fel ca ceilalti iudei, spre deosebire de cei ce erau pagani.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Neoprotestantii, spre deosebire de ortodocsi, au libertatea de a citi si a interpreta Scriptura, prin Duhul Sfant. Nu e ca la ortodocsi.
Stiu ca asta sustin si fac neoprotestantii, dar avem si dovada clara ca nu e adevarat, nu Duhul Sfant e acolo. Pentru ca Duhul Sfant nu poate spune un neadevar, o invatatura gresita. Si sunt peste 10 mii de culte neoprotesatnte, multe cu invataturi diferite una fata de cealalta. Nu aveau cum sa intelegea fiecare diferit, daca era de la Duhul Sfant. Doar Biserica are invatatura aceeasi si neschimbata fata de Sfanta Scriptura, de aceea si spunem ca Biserica este infailibila, fiind stalp si temelie a adevarului.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
De aceea tu nu scrii pe forum ceea ce intelegi clar din Biblie, pentru ca nu ai voie sa zici decat ce spune cultul tau.
Catehismul recomanda asta, nu te obliga sau forteaza sa faci ce vrei. Si e perfect adevarat, pentru ca nu are un credincios cum sa fie mai intelept decat sfintii si invatatura, care e infailibila. La neoprotestanti e altfel, ei cred ca sunt intelepti, pentru ca sunt ghidati de Sfantul Duh. Nici nu ar putea avea un reper in invatatura Bisericii de pana la formarea lor, din moment ce contesta invataturile acelea. Dar ei repeta ce spune cultul lor, nu e nicio libertate. Tu intotdeauna vei spune ce sustine cultul tau, chiar daca Sfanta Scriptura te contrazice. La ortodocsi e mai simplu, tot ce sustine invatatura e in concordanta cu ce spune si Sfanta Scritptura, nu e nicio contradictie in invatatrua ortodoxa. Asta am constatat acum cativa ani, la inceput am cercetat si eu, pana am ajuns la concluzia asta.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cei care au stabilit canonul Scripturii erau crestini autentici. Neoprotestanti in crez, chiar daca nu si in eticheta.
Asa cum am spus, acum contrazici ce spune Sfanta Scriptura si Iisus? Adica faptul ca Biserica este stalp si temelie a adevarului si ca nu o va putea darama Iadul. Daca spui ca in Biserica Ortodoxa (sau la catolici, ca sa nu te legi de schisma din 1054) nu a fost invatatura adevarata, pana la aparitia neoprotestantilor insemana ca negi asta. Uite cum iti demonstrez in fiecare mesaj ca negi ce spune Sfanta Scriptura, desi tu sustii ca eu as face asta.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Te-am indemnat sa te rogi Domnului sa afli adevarul dar nu ai avut curaj.
E neadevarat, am spsu ca am facut asta. Pentur ca al inceput, cand am devenit credincios, credeam ca toate cultele sunt la fel de bune. Apoi am crezut ca ortodocsii si catolicii, de fiecare data m-am si rugat sa aflu care e adevarul. Tu nu poti face asta, deocamdata, pentru ca orice s-ar intampla nu ai renunta la cultul tau, chiar daca ti-ai da seama ca e gresit.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cultul nu conteaza asa mult ci Biserica lui Hristos.
Din care eu fac parte integranta de 30 de ani.
Eu le spun culte doar ca sa fiu politicos, exista doar o singura Biserica (care mai e numita si Biserica Ortodoxa, ca sa se diferentieze de alte grupari care s-au autodenumit asa), restul sunt toti in afara Ei, adica pagani, schismatici, eretici etc. Tu, din cate stiu, nu esti in Biserica Ortodoxa. Si nici penticostalii nu sunt in comuniune cu Biserica. Asta cu mai multe culte sau "biserici" e o invatatura doar protestanta, nu avem noi treaba cu ce cred protesantii, asa cum nu are treaba ortodoxia cu ce cred musulmanii sau paganii. Daca tu crezi asta e credinta ta, ortodocsii sunt toleranti fata de cei cu alte credinte.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Mai bine ti-ai dori mantuirea ta. Ca nici de ea nu esti sigur.
Rastalamcesti, ca de obicei?
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Tu esti singurul ortodox care nu stie ca poporului Israel i s-a dat sarcina de a-L face pe Dumnezeu de cunoscut intre popoare.
Si poate si prietenul tau adventist pe care doar tu il cunosti si il citezi.
Iar spui neadevaruri. Arata-mi unde spun ceilalti ortodocsi altceva, sau macar unul. Era vorba ca nimeni nu mai sustine ce spui tu, decat acel adventist. Tu spui exact invers, nu mai stii ce crezi?
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu spune asa ceva acel citat.
Ti-am mai explicat odata ce scrie in acele pasaje. Daca Sfantul Corneliu era prozelit atunci era considerat iudeu, nu dintre neamuri. Nu se mai vorbea de prima convertire intre neamuri.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Doar ortodocsii carismatici, care vorbesc in limbi.
Nu vorbeau in limbi, probabil tot in silabe si sunete neintelese, ca la penticostali. Dar asta era acum cateva zeci de ani, cand incepuse moda cu aceste manifestari si la catolici. Nu se mai stie daca au continuat, oricum, cei pe care i-am cautat, dintre acele nume, murisera intre timp. Asta spuneam, ca daca numarul ala de carismatici se bazeaza si pe numarul ortoodcsilor carismatici e clar cat de exagerat e.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Au cum. Prin Duhul Sfant.
Am spus ca acelea nu sunt limbi, ca in Sfanta Scriptura, ci silabe si sunete. Poti spune ca e o alta manifesatre, noua, nu vorbirea in limbi din Sfanta Scriptura.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Tu nu stii ce sustin penticostalii.
Dar ai putea sa ma intrebi pe mine.
Eu am aratat ce spun penticostalii, ca ceea ce spun ei sunt silabe fara legatura. Tu ai spus doar neadevaruri, contestand si ceea ce spun penticostalii, negru pe alb. Ar fi culmea sa se bazeze cineva pe ceea ce sustii tu, cand ai dovedit ca nu spui adevarul.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ortodocsii sunt membri ai unuia dintre acele mii de culte. Care talcuiesc Sfanta Scriptura doar in spiritul cultului lor.
Asa cum am aratat mai sus, acesta e un neadevar. Biserica a fost fondata de Iisus, exista inca de la inceput, nu a aparut pe parcurs, cu o invatatura noua. Miile de culte sunt in invatatura protestanta, nu are treaba cu invatatura ortodoxa, exista doar o Biserica. Nu mai repeta acelasi lucru din invatatura protestanta, ca si cum si ortodocsii ar avea sa ceva in invatatura lor. E invatatura voastra, cu multe culte sau "biserici", nu am de gand sa te fortez sa-ti schimbi credinta.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Aceasta poezie merita bolborosita oriunde. E foarta frumoasa. Daca ar fi si adevarata, ar fi mare lucru.
Eu cred ca tu incerci sa denigrezi ortodoxia, asa cum faci in aproape fiecare mesaj. In plus recunosti ca tu contrazici Sfanta Scriptura, in care spune ca Biserica este stalp si temelie a adevarului si nu va fi daramata niciodata de portile Iadului. Daca spui ca invatatura Bisericii de pana la aparitia neoprotestantilor e gresita inseamna ca recunosti toate acestea. Pentru ca spui ca pana atunci Biserica nu ar fi fost stalp al adevarului.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In toate cultele exista credinciosi necesationisti.
Asta e o invatatura protestanta, nu exista nici macar cuvantul asta in ortodoxie. Nici macar nu cred ca exista vreun articol ortodox despre cesationism, doar daca amintesc de invatatura protestanta. Probabil aceasta invatatura a aparut la protestanti pentru a-si justifica de ce nu au si ei minuni, la fel ca in Sfanta Scriptura si la fel cum sunt la ortodocsi. La protestanti manifestari paranormale au aparut abia prin secolul XIX (doar la unii), vreo 300 de ani nu au avut nici macar din acelea. De aici probabil a aparut asta cu cesationismul. In ortodoxie nu avea cum sa fie o astfel de invatatura, minuni sunt tot timpul, orice ortodox stie ca Sfanta Lumina apare de Pasti, de exemplu.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt in Biserica de treizeci de ani. NU vreau sa ies din ea.
Sunt vreo sapte miliarde de oameni care cred ca sunt in religia corecta. E evident ca majoritatea nu sunt in religia adevarata, desi cred cu tarie ca asa este si nu vor s-o paraseasca. Mantuitorul ne-a spus sa cautam adevarul, nu sa ramanem in religia amicilor nostri. Altfel nu s-ar mai fi convertit nimeni la crestinism, fiecare ramanea in religia lui.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
N-am spus NICIODATA ca avem aceeasi invatatura, Doamne fereste!
Dimpotriva, atunci cand am observat devierile ortodocsilor de la Scriptura, le-am amendat ferm.
Revenim la aceeasi tema, contrazicerea Sfintei Scripturi, care spune ca Bisercia este stalp si temelie a adevarului si nu o va putea darama niciodata portile Iadului. Nu poti spune ca Biserica s-a aflat in eroare pana la aparitia cultului tau sau a invataturii pe care o consideri adevarata. Ce faci acum? Urmezi ceea ce spune Sfanta Scriptura si Iisus sau ramai sa fii impotriva. E o problema doar de alegere.