View Single Post
  #1410  
Vechi 19.02.2018, 17:35:11
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Doar n-o sa spui ca e asa. Eu ti-am aratat ce scrie negru pe alb, nu afirmatii cu "ba tu".
Nu ai aratat nicidata, doar ai facut afirmatii fara acoperire.
Cand ti-am cerut sa selectezi unde am contrazis eu afirmatiile Scripturii, te-ai retras si te-ai facut ca ploua
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si sunt peste 10 mii de culte neoprotesatnte, multe cu invataturi diferite una fata de cealalta. Nu aveau cum sa intelegea fiecare diferit, daca era de la Duhul Sfant. Doar Biserica are invatatura aceeasi si neschimbata fata de Sfanta Scriptura, de aceea si spunem ca Biserica este infailibila, fiind stalp si temelie a adevarului.
Nu exista Biserica in care sa existe exact aceeasi invatatura si aceleasi practici. Tu stii foarte bine cate invataturi si practici diferite exista intre ortodocsi, la nivel mondial. Gandeste-te doar la invatatura ecumenismului.
La protestanti si la ortodocsi, aproape fiecare credincios este un mic papa.
Cine studiaza ortodoxia la nivel mondial, stie ca exista o sumedenie de invataturi si practici si grupulete si certuri si schisme. Mai mult de 10 mii.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Catehismul recomanda asta, nu te obliga sau forteaza sa faci ce vrei. Si e perfect adevarat, pentru ca nu are un credincios cum sa fie mai intelept decat sfintii si invatatura, care e infailibila.
Daca tocmai catehismul ortodox iti recomanda sa nu interpretezi Biblia, nu-i acuza pe neoprotestanti ca fac doar ce zic mai marii lor. Asta e o lege scrisa tocmai la ortodocsi.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La neoprotestanti e altfel, ei cred ca sunt intelepti, pentru ca sunt ghidati de Sfantul Duh.
Pai neoprotestantii chiar sunt intelepti si sunt ghidati de Sfantul Duh.
Ce ai vrea sa creada, ca nu ar fi?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu intotdeauna vei spune ce sustine cultul tau, chiar daca Sfanta Scriptura te contrazice.
Eu niciodata nu voi face asta. Ai uitat ca eu sunt un urmas al marelui reformator Martin Luther, care a spus: „Sunt constrâns de Scripturile pe care le-am citat, iar conștiința mea este supusă Cuvântului lui Dumnezeu. Nu pot și nu voi retracta nimic, întrucât nu este nici drept, nici sigur să acționezi împotriva conștiinței. Nu pot face altfel, aceasta este poziția mea, fie ca Dumnezeu să-mi ajute. Amin.”
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La ortodocsi e mai simplu, tot ce sustine invatatura e in concordanta cu ce spune si Sfanta Scritptura, nu e nicio contradictie in invatatrua ortodoxa.
Ba da. Cateva le-am semnalat si eu pe forum.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta am constatat acum cativa ani, la inceput am cercetat si eu, pana am ajuns la concluzia asta.
Eu ti-am sa te rogi acum, tu zici ca te-ai rugat acum cativa ani. daca asa se pune problema, eu am facut rugaciunea de care vorbesti tu, acum treizeci de ani.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adica faptul ca Biserica este stalp si temelie a adevarului si ca nu o va putea darama Iadul.
Asta o spune Biblia, care este adevarul infailibil al lui Dumnezeu. Cum as putea sa contrazic asa ceva?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca spui ca in Biserica Ortodoxa (sau la catolici, ca sa nu te legi de schisma din 1054) nu a fost invatatura adevarata, pana la aparitia neoprotestantilor insemana ca negi asta.
Nu am spus niciodata ca in Biserica Ortodoxa sau in Biserica catolica nu ar fi fost invatatura adevarata. Ca au fost si inca sunt lucruri care trebuiesc schimbate, da, fara indoiala. Insa foarte multe invataturi sunt adevarate.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu nu poti face asta, deocamdata, pentru ca orice s-ar intampla nu ai renunta la cultul tau, chiar daca ti-ai da seama ca e gresit.
Asa ceva doar tu poti face, Eu, niciodata.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu, din cate stiu, nu esti in Biserica Ortodoxa.
Nu, eu fac parte din Biserica Penticostala, care detine, crede, asculta si urmeaza fara nicio abatere Evanghelia Deplina, intreaga Biblie.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si nici penticostalii nu sunt in comuniune cu Biserica.
Penticostalii sunt insasi Biserica lui Hristos.
Cum ar putea sa nu fie in comuniune cu ei insisi si cu toti fratii lor?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Rastalamcesti, ca de obicei?
Niciodata nu am rastalmacit.
Sper ca nu vei spune ca esti sigur ca esti mantuit, doar pentru a contrazice.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Era vorba ca nimeni nu mai sustine ce spui tu, decat acel adventist.
Singurul care il cunoaste pe adventistul tau, esti tu.
Iar faptul ca Dumnezeu a dat poporului Israel sarcina de a-L face cunoscut printre popoare este un adevar biblic, cunoscut de toti crestinii studiosi.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am mai explicat odata ce scrie in acele pasaje. Daca Sfantul Corneliu era prozelit atunci era considerat iudeu, nu dintre neamuri.
Sfantul Corneliu nu era prozelit, nu stiu cine te-a invatat asa ceva.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu vorbeau in limbi, probabil tot in silabe si sunete neintelese, ca la penticostali.
Sunetele, silabele si cuvintele sunt parti integrante ale unei limbi.
daca tu crezi ca exista vreo natiune care vorbeste o limba fara sunete, silabe si cuvinte, te rog adreseaza-te Institutului de Lingvistică și Istorie Literară “Sextil Pușcariu”. Ei vor fi peste masura de uimiti.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar asta era acum cateva zeci de ani, cand incepuse moda cu aceste manifestari si la catolici. Nu se mai stie daca au continuat, oricum, cei pe care i-am cautat, dintre acele nume, murisera intre timp.
Nu se mai stie de catre tine.
Sunt altii care stiu ca s-a continuat, bine, merci.
Uite aici o biserica cu adevarat ortodoxa: https://orthodox-wilkesbarre.org/
Ortodoxa carismatica, adica.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta spuneam, ca daca numarul ala de carismatici se bazeaza si pe numarul ortoodcsilor carismatici e clar cat de exagerat e.
Ortodocsii carismatici sunt si ei carismatici precum toti carismaticii.
De ce sa nu fie trecuti la numar?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am spus ca acelea nu sunt limbi, ca in Sfanta Scriptura, ci silabe si sunete. Poti spune ca e o alta manifesatre, noua, nu vorbirea in limbi din Sfanta Scriptura.
Ba da. Este exact vorbirea in limbi din Sfintele Scripturi, cu silabe si cuvinte.
Nu a fost dat un alt Duh Sfant.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am aratat ce spun penticostalii, ca ceea ce spun ei sunt silabe fara legatura.
Tu ai dat ceea ce crezi tu. Ceea ce cred penticostalii NU stii.
Dar ai putea sa ma intrebi pe mine.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ar fi culmea sa se bazeze cineva pe ceea ce sustii tu, cand ai dovedit ca nu spui adevarul.
Degeaba incerci tu sa ma denigrezi. Toata lumea stie ca eu spun doar adevarul.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum am aratat mai sus, acesta e un neadevar. Biserica a fost fondata de Iisus, exista inca de la inceput, nu a aparut pe parcurs, cu o invatatura noua.
Biserica lui Hristos a fost fondata in secolul I.
Eu nu pot crede ca a aparut mai incoace, prin anul 1054.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Miile de culte sunt in invatatura protestanta, nu are treaba cu invatatura ortodoxa, exista doar o Biserica.
Biserica nu e formata din culte ci din crestini.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E invatatura voastra, cu multe culte sau "biserici", nu am de gand sa te fortez sa-ti schimbi credinta.
Nici nu ai putea sa ma fortezi. Eu tin credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna. Nimeni nu are cum sa ma forteze sa mi-o schimb.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu cred ca tu incerci sa denigrezi ortodoxia, asa cum faci in aproape fiecare mesaj.
Niciodata nu am denigrat ortodoxia.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In plus recunosti ca tu contrazici Sfanta Scriptura
Afirmatia asta ar putea fi numita "Diadema Minciunilor".
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca spui ca invatatura Bisericii de pana la aparitia neoprotestantilor e gresita
Nu am spus, nu spun, nu voi spune asa ceva.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca spui ca pana atunci Biserica nu ar fi fost stalp al adevarului.
Biserica a fost, este si va fi Stalpul Adevarului.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La protestanti manifestari paranormale au aparut abia prin secolul XIX
La protestanti manifestarile paranormale nu au aparut inca.
Poate peste cateva milenii.
La protestanti este puterea Duhului Sfant.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In ortodoxie nu avea cum sa fie o astfel de invatatura, minuni sunt tot timpul, orice ortodox stie ca Sfanta Lumina apare de Pasti, de exemplu.
Eu numes minuni ceea ce Biblia numeste a fi o minune.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt vreo sapte miliarde de oameni care cred ca sunt in religia corecta.
E evident ca majoritatea nu sunt in religia adevarata, desi cred cu tarie ca asa este si nu vor s-o paraseasca.
Din cele sapte miliarde vreo trei sute de milioane sunt ortodocsi.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mantuitorul ne-a spus sa cautam adevarul, nu sa ramanem in religia amicilor nostri.
Inseamna ca "ortodox m-am nascut, ortodox vreu sa mor' nu e o afirmatie foarte ok.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Revenim la aceeasi tema, contrazicerea Sfintei Scripturi, care spune ca Bisercia este stalp si temelie a adevarului si nu o va putea darama niciodata portile Iadului.
Nu avem ce sa revenim. E afirmatia Bibliei. O credem. Fara comentarii. Biblia este infailibila.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu poti spune ca Biserica s-a aflat in eroare pana la aparitia cultului tau sau a invataturii pe care o consideri adevarata.
Normal ca nu pot spune.
Nu am spus, nu spun, nu voi spune.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce faci acum?
Urmezi ceea ce spune Sfanta Scriptura si Iisus sau ramai sa fii impotriva.
E o problema doar de alegere.
Am ales pe Iisus si Cuvantul sau, Sfanta Scriptura, inca de acum treizeci de ani. Si El mi-a umplut viata de fericire si bucurie duhovniceasca. Cum as putea sa-L parasesc?