View Single Post
Vechi 01.11.2020, 13:04:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
din pacate nu sunt in stare sa spun un cuvant vrednic de urmat, chiar daca uneori, mai ajut pe unul sau pe altul de pe-aici, insa nu mereu, ceea ce ma indeparteaza de invatatura Bisericii; am avut nu demult cereri(mai multe) pe care le-am refuzat fiindca nu erau generate de saracie sau de un moment de dificultate, ci de o atitudine, un fel de a fi.
A făcut părintele la parohie în predică o observație foarte bună la parabola de astăzi a bogatului nemilostiv, sărmanul Lazăr era smerit, era o prezență în tăcere, nu trăgea omul de mânecă, nu devenea agresiv cum fac unii.

Ai dat cât ai putut, criza i-a atins pe toți, nu poate un singur om să curme sărăcia din lume, nu ești departe de învățătura bisericii, dacă ar da toți cât dă un om care e nelipsit de la Biserică s-ar ameliora situația puțin dar sărăcia nu s-ar eradica, sunt atâția care nici nu merg la Biserică deloc, tu măcar dai câte ceva.

Am dus și neperisabile la biserică când s-a mai făcut apel pentru diferite trebuințe pentru azile, recunosc anul acesta nu am auzit referiri în parohie la Colecta pentru Fondul Central misionar, probabil pentru că fiind și o perioadă de timp interzis mersul la Biserică în postul Paștelui.
Eu am fost cam la 95% din slujbele de anul acesta de duminică deci nu cred că-mi scăpa anunțul.

La unii cerșetori nu dau deloc bani, pentru că strigă după oameni nasoale, dacă te iei în gură cu un om ”că nu-ți dă”, înseamnă că nu mai ești sărman, n-am mai văzut așa ceva să insulți potențiali donatori, e împotriva oricărui principiu minim de marketing.

Pe câțiva i-am văzut cum își iau bere la pet de la un magazin apropiat de parohie, nici nu se sinchisesc să ia din altă parte, n-au atâta creier să își dea seama că lumea care merge la Biserică intră și în magazinul acela apropiat de parohie și îi observă sau că îi recunoaște prin oraș în diferite locuri.
Mă mai deranjează și că după ce beau ei, nici nu au bunul simț să ducă la gunoi lasă în urma lor o gunoiște de peturi pe spațiul verde.

Ne-a zis și parohul la Biserică cu altă ocazie ,nu în această duminică după învățătura Sfinților Părinți - să asude banul în mâna noastră adică să cugetăm până când direcționăm donația și că au dispărut ornamente din curtea Bisericii cu șanse foarte mari ca responsabili să fie unii cerșetori, probabil dacă nu primesc bani așa se răzbună fură sau distrug ghivece de flori.