View Single Post
Vechi 22.11.2020, 18:16:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
29. Iar conștiința, zic, nu a ta însuți, ci a altuia. Căci de ce libertatea mea să fie judecată de o altă conștiință?(1Cor10,29)
E un verset bun acesta, dar nu văd cum contrazice că nu s-ar putea tehnic să se hrănească 8 miliarde de locuitori doar din sere și culturi, fără să intre în conflict cu animalele pentru aceeași resursă de hrană, oamenii n-ar mai mânca animale, dar le-ar vâna să nu distrugă culturile, s-ar produce un alt dezechilibru în natură dacă s-ar mânca doar vegan.

Versetul pe care l-ai dat se potrivește și cu:

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 14

3.Cel ce mănâncă să nu disprețuiască pe cel ce nu mănâncă; iar cel ce nu mănâncă să nu osândească pe cel ce mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.

6.Cel ce ține ziua, o ține pentru Domnul; și cel ce nu ține ziua, nu o ține pentru Domnul. Și cel ce mănâncă pentru Domnul mănâncă, căci mulțumește lui Dumnezeu; și cel ce nu mănâncă pentru Domnul nu mănâncă, și mulțumește lui Dumnezeu.”

Eu altceva spuneam, că în Canoanele Bisericești care au izvorât din Sfintele Sinoade și din câteva Sinoade Locale, deci în istoria Bisericii parcursă de la Faptele Apostolilor încoace nu e treaba asta cu carnea de animal, să nu se mănânce deloc - la modul absolut, cel care vânează sau sacrifică pt a mânca nu e afurisit, dat celui rău etc, astea sunt toate interpretări forțate, omenești.

Predania Bisericii nu e despre ce ni se pare nouă, ce părere am avea noi, obiectivează deasupra noastră.

Poligamia și alte excese au dedicate canoane care opresc, deci nu se poate pune egal între practicile astea și hrana cu carne în afara posturilor.

Last edited by Iorest; 22.11.2020 at 18:21:24.