View Single Post
  #106  
Vechi 04.11.2016, 13:33:32
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Ioane, lasă-te de obiceiul tău de a jigni. Acum te-ai domnit, când ai văzut că ai primit câteva banări, acum jignești cu subînțeles, indirect. Nu vreau să îțio fac raport, ca nu cumva să fi banat, că nu vreau să-ți fac rău, nici fizic, nici sufletesc. Dacă ai ceva de spus, spui deschis, limpede, sincer, îmi spui nu te mai da rotund, nu mai învăța pe alții, mai ales pe cei mai în vârstă ca tine, că nu ai mereu dreptate. Știi cine are dreptate, cel puțin în Biserică? Cel ce cunoaște cel mai mult, Noul Testament, Patristică, Sfintele Canoane, Dogmatică, Istorie. Și trăiește, aplică, în asceză, smerenie, rugăciune, dragoste, discernământ, acestea ale Bisericii, nu răstălmăcite înafara Bisericii. Deci ăla are dreptate, și ține Biserica sănătoasă și întărește sau îndreaptă hotărârile episcopilor în Sinoade. Iar aceste puteri, sunt în Duhul Sfânt, nu ține cont de vârstă. Că poți să fi de 80 de ani și să fi eretic, ateu sau păgân. Atunci ce folos? Că atunci n-ai de zis nimic în Biserică, că niciodată n-o să ai dreptate. Deci fiindcă ești psiholog, sau fost psiholog cel puțin, eu am pretenții de la frăția ta. Poți mai mult. Hai, îți suntem alături toți, să ajungi ca Hristos să locuiască în tine. Nu trebuie decât să te smerești și să cunoști și să împlinești poruncile Domnului. Atât. Bucură-te.

Adriane, nu-i frumos nici să minți, nici să-ți răspunzi ție însuți și să te acuzi aiurea, nici să ai două conturi pe două computere, nici să te ascunzi, nici să-ți fie frică, nici să vrei dualism și alte prostioare. Biruiește pe volkarion, barsaumas, și alte prostii și ispitiri. Hai, fi bărbat, lasă-te de cele care nu plac Domnului. Fi puternic, bărbat în Hristos. Ai un potențial minunat. Smerește-te în Biserică și înmulțește virtuțiile și dăruiește tot ce ai primit, tuturor. Și cine se va smeri, va birui ereziile și va rămâne în Biserică, cine nu, va cădea, că s-a uscat de har și taine și nu mai aduce rod. Fi în Biserică, frățior. Te îmbrățișez în Domnul.

"Penticostal_tradițional", eu la mine nu vorbește bine românește... :) ce să faci? Dacă tu vrei ortodox, roagă pentru mine :)
Da, neo-protestanții spun că orice cult/sectă au har și taine și ce mai vor ei să aibe. Nu înseamnă că și Noul Testament și Sfinții Părinți spun la fel. Biserica spune că ereziile n-au har, nici taine. Dar mai ales nu am întrebat pe frățiorii din erezii, ci pe creștini, deci pe ortodocși.

Doamne ajută-vă. Doamne ajută-ne.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote